CHP'den Erdoğan'ın anayasa çağrısına yanıt, kırmızı çizgi vurgusu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına CHP'den yanıt geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Anayasanın ilk dört maddesini tartışmayız" diyerek en önemli kırmızı çizgilerini açıkladı.

CHP'den Erdoğan'ın anayasa çağrısına yanıt, kırmızı çizgi vurgusu!
04 Eylül 2021 - 10:35
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yaptığı "Cumhur ittifakı olarak yeni anayasa çalışmalaırmızı ilerletiyoruz. Gönlümüz ister ki tüm siyasi partiler birlikte yapalım. Diğer partili arkadaşlarımızın da metinlerini bekliyoruz" açıklamasına CHP'den yanıt geldi.

Erdoğan'ın Anayasa çağrısını cevap veren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “(Bu konuyu konuşacağız, tartışacağız) diyorlarsa otururuz, tartışırız. Görüşmelere kapalı değiliz. Bir diplomasinin yürütülmesine karşı bir sıkıntımız yok. Biz anayasanın ilk dört maddesini tartışmayız ve en önemli kırmızı çizgilerimizden bir tanesi de güçlendirilmiş parlamenter sistemdir” dedi.
 
"ONLAR İKİ KEZ MASADAN KALKTI"
Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'e konuşan Özkoç, seçim barajı ve cumhurbaşkanı adayı konusunda şunları söyledi:
“Anayasa için biz onlarla iki kere masaya oturduk. Birincisinde anlaştığımız, uzlaştığımız konular vardı, ama onlar dayatmalar yaptılar ve masadan kalktılar. İkinci kez masaya oturduğumuzda da bizim arkadaşlarımız kendilerine ‘Anayasanın ilk dört maddesi, parlamenter sistem bizim kırmızı çizgimizdir’ dediler. Yine masadan kalktılar, çekildiler. Bunların amacı daha demokratik bir anayasa yapmak değil. Bu konuda samimi olsunlar, dürüst olsunlar. Biz anayasanın ilk dört maddesini tartışmayız ve en önemli kırmızı çizgilerimizden bir tanesi de güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.

"TOPLUMA VE MECLİS'E DAYATMAYI KABUL ETMEYİZ"
‘Bu konuyu konuşacağız, tartışacağız’ diyorlarsa otururuz, tartışırız. Ama onun dışında toplumu, bizi oyalayacak başka bir şey kabul etmiyoruz. İkincisi, önümüzdeki seçim döneminde kendilerine yol açacak başka kısıtlamaları anayasa içerisine sokup, seçim maddelerinde farklı değişiklikler yapıp, bunu topluma ve Meclis’e dayatmayı düşünüyorlarsa bunda da yanılıyorlar. Biz böyle bir şeyi kabul etmeyiz.

"GÖRÜŞMELERE KAPALI DEĞİLİZ"
Onun haricinde görüşmelere kapalı değiliz. Grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcılarıyla görüşüyoruz. Arzu ediyorlarsa her ortamda otururuz, görüşürüz. Biz görüşlerimizi topluma söylüyoruz. Onlara da söyleriz. Ne diyorlar dinleriz. Bir diplomasinin yürütülmesine karşı bir sıkıntımız yok.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum