CHP'den 20 Aralık açıklaması: Finansal kumpasa şahit olduk

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, ekonomik gelişmeler hakkında konuştu. Öztrak, "20 Aralık gecesi, bu ülkede acımasız bir servet transferine, görülmemiş bir finansal kumpasa şahit olduk. Bu kumpasın mağduru millettir" dedi.

CHP'den 20 Aralık açıklaması: Finansal kumpasa şahit olduk
27 Aralık 2021 - 17:24

CHP MYK toplantının ardından parti Sözcüsü Faik Öztrak açıklamalarda bulundu. İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Öztrak, tarih vererek "Finansal kumpasa şahit olduk" dedi.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:
"Ne yazık ki bugün ülkemizde; milletin alın terini, yurttaşlarımızın emeğini ve birikimini, çarpılacak ganimet gören, sakat bir anlayış iş başında. 20 Aralık gecesi, bu ülkede acımasız bir servet transferine, görülmemiş bir finansal kumpasa şahit olduk. Bu kumpasın mağduru millettir.

Milletin feryadı arşa yükseliyor. Partimize şikayet yağıyor. Milletimiz kendisini koruyup, kollasın diye seçtiği hükumetin kendisine kumpas kurmasını hazmedemiyor. Doların 8 lira 31 kuruşlardan, 10 liraya gelmesi, 49 gün sürdü.

Ama aynı doların 10 liradan 18 liralara gelmesi, sadece 24 gün sürdü. Sadece 24 günde yüzde 44 devalüasyon. Dolar 10 lirayı geçti. Erdoğan konuşmalarıyla, doların ateşini harladıkça harladı.


“20 ARALIK KUMPASI UYGULAMAYA KONULDU”
Buradan soruyoruz; 18 liradan doları kim sattı,11 liradan kim topladı? Kamu bankalarının sattığı tüyü bitmedik yetimin hakkı olan 20 milyar doları, kimler ucuz ucuz topladı? Milletin dövizleriyle millet nasıl çarpıldı?

20 Aralık gecesi vatandaşın uykuda olmasını, yurt içi piyasaların kapalı olmasını, Noel tatili nedeniyle, yurt dışı piyasalarda da işlem hacminin sığ olmasını fırsat bilerek ’20 Aralık kumpası’ uygulamaya kondu. Merkez Bankası ve kamu bankalarının yüklü döviz satışlarıyla, algoritmik emirler tetiklenerek, dolar kuru 18 liralardan, 11 liralara kadar hızla çekildi."


YORUMLAR

  • 0 Yorum