Cengiz Holding'e Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın elektrik ihalesi verildi: 114 milyon TL!

AKP döneminde servetine servet katan Cengiz Holding, bu kez Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın elektrik ihalesini aldı. Cengiz, 114 milyon TL karşılığında 2022 yılı sonuna kadar bakanlığa bağlı binaları aydınlatacak.

Cengiz Holding'e Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın elektrik ihalesi verildi: 114 milyon TL!
15 Temmuz 2021 - 17:28

AKP dönemindeki Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan otoyol, köprü, baraj ve havaalanı gibi ihalelerle adından sıkça söz ettiren Cengiz Holding, kamunun elektrik ihalelerini de almaya devam ediyor.

Birçok devlet kurumunun ihalesini alan Cengiz, bu kez Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın elektrik ihalesini 114 milyon TL karşılığında aldı. Cengiz, 2022 yılı sonuna kadar bakanlığa bağlı binaları aydınlatacak.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, 15 Haziran'da “Elektrik enerjisi alımı” için bir ihale düzenledi. Yaklaşık 582 milyon TL bedelindeki ihale üçe bölünürken ihalenin 114 milyon 218 bin TL’lik kısmını ise Mehmet Cengiz’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi’nin kazandığı açıklandı.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, yapılan açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatı birimleri ile 79 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait hizmet binalarını 2022 yılı sonuna kadar Cengiz Elektrik Şirketi’nin aydınlatacağı belirtildi.

BİRÇOK KURUMUN İHALESİNİ ALDI
Cengiz Elektrik Şirketi, onlarca kamu kurumunun milyonlarca lira değerindeki elektrik enerjisi ihalesini aldı. Cengiz'in ihalesini aldığı bazı kamu kurumları ile ihale bedelleri şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 9 milyon 889 bin TL
Emniyet Genel Müdürlüğü: 45 milyon TL
Türkiye Büyük Millet Meclisi: 12 milyon 932 bin TL
Diyanet İşleri Başkanlığı: 3 milyon 921 bin TL

Cengiz Holding, AKP döneminde kamudan garantili ve yüksek maliyetli projeler aldı. AKP iktidarındaki tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Cengiz’in yaptığı işlerden bazıları şöyle: İstanbul 3’üncü Havalimanı, Hasankeyf Ilısu Barajı, Kuzey Marmara Otoyolu, Yusufeli Barajı ve HES ve Akkuyu Nükleer Santral Limanı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum