Cem Özdemir, Almanya'da Tarım Bakanı oluyor

Almanya'da SPD (Sosyal Demokrat Parti), Yeşiller, FDP (Hür Demokratlar) koalisyon hükümeti bakanlık konusunda anlaştı. Yeşiller Partisi'nden Cem Özdemir yeni Alman hükümetinde tarım bakanı olarak yer alacak.

Cem Özdemir, Almanya'da Tarım Bakanı oluyor
26 Kasım 2021 - 08:56

Almanya'da yeni hükümet için SPD, Yeşiller ve Libareller anlaşırken, bakanlık dağıtımı ile ilgili tartışmalar sürüyor.  Sosyal Demokratlar, Başbakan OIaf Scholz’un yanı sıra 6 bakanlık aldı. Yeşiller 5, Liberaller ise 4 bakanlıkla temsil edilecek.

Scholz’un yardımcılarından biri, Liberaller’in lideri Christian Lindner olacak. Diğeri ise, Yeşiller’in Eşbaşkanı Robert Habeck olacak. Habeck, aslında Scholz’un vekili görevini yürütecek.

Yeşiller’de diğer bakanlıklar için çekişme devam ediyor. Listelerin açıklanmasına dakikalar kala, Stuttgart’taki seçim bölgesinden yüksek oyla gelen Türk kökenli Cem Özdemir’in adı kabineye girdi. Özdemir’in “Tarım Bakanı” olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu görev için Steffi Lemke ismi ön plana çıkmıştı. Diğer yandan Anton Hofreiter ile Katrin Göring-Eckardt’ın da bakanlık alamadığı belirtiliyor. Şu anda Dışişleri Bakanlığı için adı geçen Annalena Baerbock ile Ekonomi ve İklim Bakanlığı kesinleşen Robert Habeck’in yeri kesinleşti. Yeşiller’in bakanlarının bugün netleşmesi bekleniyor.

CEM ÖZDEMİR KİMDİR?
Almanya'ya işçi sıfatıyla Türkiye'nin Tokat kentinden gelen bir ailenin çocuğu olarak 1965 yılında Baden-Württemberg eyaletine bağlı Bad Urach kasabasında doğan Cem Özdemir 1981 yılında Yeşiller'e üye oldu. 1994 yılında, 28 yaşında iken federal parlamentoya milletvekili olarak seçilen Cem Özdemir, 2008 ile 2018 yılları arasında partisi Yeşiller'in eş genel başkanlığı görevinde bulundu.

Özdemir son olarak, Eylül ayında yapılan parlamento seçimlerinde kendi seçim bölgesinde (Stuttgart I) oyların yüzde 40'ını alarak yeniden federal parlamentoya seçildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum