Çekya, iyi eğitimli 25 Afgan'ı ülkeye getirecek

ABD ve NATO güçlerinin geri çekilme kararı alması sonrasında Taliban, Afganistan'daki etkinliğini arttırdı. Afganistan'da 205 askeri bulunan Çekya, iyi eğitimli 25 Afgan'ı ülkeye götüreceğini açıkladı.

Çekya, iyi eğitimli 25 Afgan'ı ülkeye getirecek
14 Ağustos 2021 - 20:03 - Güncelleme: 14 Ağustos 2021 - 20:10
ABD ve NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi devam ediyor. Çekya hükümeti, Afganistan’da Çek askerlerine tercümanlık yapan ve iş birliğinde bulunan iyi eğitimli yaklaşık 25 Afgan’ın ülkeye getirileceğini duyurdu.

Çekya Savunma Bakanlığı Basın Merkezi yetkilisi Jana Zechmeisterova yaptığı açıklamada, “Afganistan’daki Çek askerlerine ve ailelerine yardım eden Afganlara destek vermeye hazırız. Önceliğimiz para yardımı, ancak talep etmeleri halinde Çekya’ya taşınmaları konusunda da yardımcı olabiliriz" diye konuştu.

Zechmeisterova, Afganistan’da Çek askerlerine tercümanlık yapan, iş birliğinde bulunan yaklaşık 25 Afgan’ın ülkeye getirileceğini ifade etti.

"EĞİTİMLİ ÜNİVERSİTELİLER"
Afganistan'daki Çek askerleriyle ilgilenen Avukat Radek Ondrus ise, “Bunlar yardımı hak eden insanlar. Kişilikleri ile kendilerini kanıtlamış eğitimli üniversiteliler. Bu gençleri Afganistan’da Taliban tehdidi ile baş başa bırakamayız” ifadelerini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre, Çekya Dışişleri Bakanlığı, Kabil Büyükelçiliği’nin vize verme yetkisinin olmamasına rağmen özel izinle seçilen Afganlara vize vereceğini duyurdu.

Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek, “Savunma Bakanlığımız ile iş birliği içinde Afganlara vize verme kolaylığını hızla sağlayacağız. İçişleri Bakanlığımız da onlara sığınma hakkı verme konusunda çalışmalarını yürütüyor” dedi.

Çek askerleri, 2002 yılından beri Afganistan’da faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar 9 binden fazla Çek askeri Afganistan’da görev yaparken, 14’ü hayatını kaybetti.
Afganistan’da şu anda 205 Çek askeri bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum