Çekya Başbakanı: "AB'de Afganlara yer yok, Erdoğan ile görüşme seçeneği var!"

Çekya Başbakanı Andrej Babis, "Avrupa Birliği’nde Afgan mültecilere gerçekten yer yok" açıklamasında bulundu. Babis, Afganlar konusunda Erdoğan ile görüşme seçeneğinin olduğunu belirtti.

Çekya Başbakanı: "AB'de Afganlara yer yok, Erdoğan ile görüşme seçeneği var!"
09 Eylül 2021 - 11:38
Çekya Başbakanı Andrej Babis, ülkesindeki tarihi Lednice Şatosu’nda Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile bir görüşme gerçekleştirdi ve açıklamalarda bulundu. Babis ve Kurz, Afgan göç dalgasına ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

"ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME SEÇENEĞİ VAR AMA İYİ BİR SEÇENEK DEĞİL"
Babis, Türkiye ile AB arasında 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasına atıfta bulunarak “Geçmişte olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuyu görüşme seçeneği var. Ancak ben bunun da iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Çekya Başbakanı, mültecilerin kendi ülkelerinde kalmasından daha iyi çözüm olamayacağını ileri sürerek "Onlara AB’de gerçekten yer yok. Bu insanların Afganistan'da kalmasına izin veren çözümden iyi bir seçenek yok” dedi.

Avusturya Başbakanı Kurz ise Afgan göçmenleri ağırlayacak ülkelere mali yardımda bulunacaklarını söyledi. Ülkesinin, mültecilere kapılarını açacak Afganistan’a komşu ülkelere vereceği tutarın 18 milyon euro olacağını belirtti.

Kurz, “Komşu ülkelerin yükünü hafifletmeye çalışacağız. Ancak 2015'in tekrarlanmaması konusunda hemfikiriz. Yasa dışı göçe karşıyız ve insan kaçakçılarla mücadele edeceğiz.” dedi.

Avusturya Başbakanı Kurz, Afgan mülteci sorununa bölgesel bir çözüm bulanması gerektiğinin altını çizerek, Avrupa’ya yeni bir göç dalgasının tetiklenmemesi gerektiğini savundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum