Çeçen lider Kadirov'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

Çeçen lider Kadirov, Türkiye'nin Ukrayna'daki Azovstal fabrikasından tahliye için gemi gönderme teklifi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi.

Çeçen lider Kadirov'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı
16 Mayıs 2022 - 11:04


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye, Ukrayna’da Rusya’nın kuşatmasındaki Azovstal fabrikasından yaralı askerlerin ve sivillerin tahliyesi için gemi gönderme teklifinde bulundu” açıklaması yapmıştı. Kalın'ın açıklamasının ardından Çeçen lider Ramazan Kadirov’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı geldi.

Kadirov, Erdoğan'a seslenerek Azovstal fabrikasındaki Ukraynalı güçleri kurtarmama çağrısı yaptı.

Telegram hesabından açıklama yapan Çeçen lider, “Azov savaşçıları, size masum kurbanlar olarak gösterilen ve yargılanmadan kaçmaya çalışan katiller ve ateistlerdir. Bu suçluların sizi aldatmasına izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

Rusya, geçen ay stratejik öneme sahip liman kenti Mariupol'ü ele geçirdiğini duyurmuş, kentteki Ukrayna güçleri ve aşırı milliyetçi Azov Taburu savaşçıları, çok sayıda siville beraber Azovstal fabrikasına sığınmıştı. Sivillerin çoğu fabrikadan tahliye edilirken Ukraynalı savaşçılar Rusya'nın “Teslim olun” çağrısını reddetmişti.
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum