Çarpıcı araştırma: Koronavirüs aşısı olmayanlarda risk 11 kat daha fazla!

Dünya genelinde 219 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 4.5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse ilişkin araştırmalar devam ediyor. Delta ve Mu varyantı gibi mutasyonlarla hızla yayılım gösteren koronavirüse karşı geliştirilen aşılar hakkında da net ve çarpıcı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, aşı olmayanlarda ölüm olasılığı 11 kat daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Çarpıcı araştırma: Koronavirüs aşısı olmayanlarda risk 11 kat daha fazla!
11 Eylül 2021 - 09:26

Dünyada 4.5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Salgını önlemek için aşılamalar hızla yapılırken, Delta ve Mu varyantı gibi mutasyonlar, koronavirüsün hızla yayılmasına neden oluyor. Varyantların yayılımı devam ederken, koronavirüse karşı geliştirilen aşılar ile ilgili çok net ve çarpıcı bir araştırma yapıldı.

Sözcü'nün aktardığına göre, dün gece ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından kamuoyuna duyurulan araştırmada bu ilkbahar ve yaz dönemlerinde koronavirüs aşısı olmayanların, iki doz aşı olanlara oranla 10 kat daha fala hastaneye kaldırıldığı ortaya konuldu.

ÖLÜM RİSKİ 11 KAT YÜKSEK
Hızla yayılan Delta varyantına karşı aşıların etkili olduğunun vurgulandığı arşatırmada, “Bu dönemlerde aşı olmayanların Covid-19’dan ölme olasılığı aşı olanlara göre 11 kat daha yüksek” denildi.

Öte yandan ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, ülkede kullanılan üç aşı ile ilgili dikkate değer bir araştırma yayınladı. Araştırmada Moderna, Pfizer/BioNTech ve Johnson&Johnson’ın aşıları karşılaştırıldı. Yaklaşık 32.000 katılımcının dahil olduğu ve haziran ayından ağustos ayına kadar devam eden araştırmada üç aşının da Covid-19 dolayısıyla hastaneye yatış oranlarını büyük ölçüde azalttığı ortaya konuldu. Mayo Clinic tarafından yapılan ve henüz hakemli dergide yayınlanmayan araştırmada üç aşının da hastaneye yatış oranını yüzde 86 oranında engellediği belirtildi.

Fakat Moderna olanlarda bu oranın yüzde 95 olduğu belirtilirken Pfizer/BioNTech olanlarda ise bu oranın yüzde 80 ve Johnson&Johnson olanlarda ise yüzde 60 olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen CDC Direktörü Rochelle Walensky, “İşin özü şu: Elimizde bilimsel malzemeler var ve pandemiyi atlatmamız gerekiyor. Aşı işe yarıyor ve bizim Covid-19’u ağır geçirmemizi engelliyor” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum