Bulgaristan'da Akıllara Durgunluk Veren olay

Bulgaristan'da yaşayan vatandaşlar, yapılan tüm uyarılara rağmen paskalya ayini gerekçesiyle aynı tastan "kutsal su" içti.

Bulgaristan'da Akıllara Durgunluk Veren olay
13 Nisan 2020 - 18:12

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada on binlerce kişi hayatını kaybederken, Hristiyan dünyası Paskalya kutlamalarını karantina şartları altında gerçekleştiriyor. Bulgaristan, Ortodoks Hristiyanların Paskalya öncesi kilise ibadetlerine izin verirken bir ayinde ortaya çıkan görüntüler tartışma konusu oldu.


YÜZLERCESİ AYNI TASTAN SU İÇTİ


Paskalya kutlamaları çerçevesinde kiliseye ayine giden yüzlerce kişiye papazlar tarafından Hristiyanlığın inancına göre, gümüş kaptan 'kutsanmış' su verildi. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı kilisedeki ayinde aynı tas ve aynı kaşıktan yüzlerce kişi "kutsanmış su" içmesi ülkede tepkilere neden oldu. Öte olayın duyulmasının ardından ülkedeki sağlık çalışanları Bulgaristan'da salgının yüksek hızda yayılacağını ifade etti.


PASKALYA DURUMU DAHA VAHİM HALE GETİREBİLİR


Olayın yaşanmasının ardından tepki alan Bulgaristan Başbakanı Borisov, 'Paskalya duanızı evinizde, bahçenizde yapın, kiliseye gitmeyin' çağrısında bulundu. Ülkede bütün camiler, Katolik kiliseler ve Sinagoglar kapılarını toplu dualar için kapatırken, Ortodoksların Milli Kriz Merkezi çağrılarına uymaması Paskalya günlerinde koronavirüs salgının yayılma endişelerini arttırdı. Ülkede halka açık pazarlara kontrollü ve tek yönlü giriş sistemi uygulandı. 'Çiçek ve Söğüt Bayramı' olarak bilinen bu Pazar gününde ise bütün çiçek pazarları kapatıldı.


Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov ve Bakanlık yetkililerinin, Bakanlığa ait bankta oturduğu görüntülenmesinin ardından Karakaçanov'a paza cezası kesildi.
Sofya'da 'Fakulteta', 'Zapaden Park', Filibe 'Stolipinovo' gibi Roman mahallelerindeki bütün giriş çıkış noktalarına polis ve jandarma ekipleri yerleştirildi. Kimlik kartı olmayanların çıkışına izin verilmezken, mahallelerden çıkan bütün Roman vatandaşları alınan tedbirlere tepki gösterdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum