Bülent Arınç'tan Süleyman Soylu'ya gönderme: "Anadolu'da bu kelimelerden cinayet işlenirdi"

AKP'li Bülent Arınç, siyasetteki ağır ifadelere ilişkin konuştu. İsim vermeden Süleyman Soylu'ya göndermede bulunan Arınç, "Anadolu'da bu kelimelerden cinayet işlenirdi" ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç'tan Süleyman Soylu'ya gönderme: "Anadolu'da bu kelimelerden cinayet işlenirdi"
23 Mayıs 2022 - 13:51


Son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken AKP'li Bülent Arınç, siyasetteki dili eleştirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a yönelik sözlerine göndermede bulunan Arınç, "Anadolu'da bu kelimelerden cinayet işlenirdi" ifadelerini kullandı.


Bülent Arınç'ın açıklamaları şöyle:
"Bugün maalesef çok önemli kelimeler çok önemsiz ve özensiz bir şekilde kullanılıyor. 'Şerefsiz, ahlaksız, haysiyetsiz, çamur, sen şunun, sen bunun çocuğusun vs…' Bu sözler bırakın siyasetçiye bir maganda, maço erkeğin bile ağzına yakışmayan şeylerdir. Anadolu'da bu kelimelerden cinayet işlenirdi. Namusa, haysiyete taalluk eden sözleri halkımız affetmez. Eskiler 'üslubu beyan aynı ile insan' derlerdi. Ben siyasetteki üslubun yüksek olmasını isterim. Saygı hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. İnsanların eleştirileri yol gösterici olmalıdır. İnsanlar kendi hayatlarında uygulayacağı üslubu liderlerinden görmeli." 

ABC'den Ömer Şahin'e konuşan Arınç, üslup konusunda eski siyasetçileri örnek gösterip "70'li yıllarda Demirel, Özal, Ecevit, Erbakan, Türkeş bile birbirlerine karşı böyle bir üslup kullanmadı. Onlar da birbirlerine karşı ağır eleştirilerde bulunurlar ama hiçbir zaman saygıyı karşı tarafın kişilik haklarına saldırmazlardı. Özel hayat ve parlamenter hayatlarında birbirlerini rencide etmezlerdi. Bu üslubu halk da benimsemişti. Fakat 1980'e doğru giderken siyasette yaşanan kavgalar katman katman halka da yayıldı. Sokak hareketleri yaygınlaştı. Kötü günleri hatırlatmak istemiyorum ama siyasetin kavgasının halka yayılması tasvip edilemez." dedi.


"Bugünkü gidişattan memnun değilim." diyen Arınç sözlerine şöyle devam etti:
"Herkes elindeki silahı bırakmalı, barış çubuğu tüttürmeli. Biz büyüklerimizden şöyle gördük. Kavga ediliyorsa kavgayı bir taraf derhal bırakmalı. Herkes haklı olduğunu söyleyebilir. Yine büyüklerimiz derdi ki, 'önce haklı olduğunu düşünen bıraksın.' Bu iki taraf içinde geçerli olacak. Siyasetçiler olarak bizler düşman değiliz; rakip partilerin temsilcileri ve genel başkanlarıyız."

 

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum