Bülent Arınç'tan AKP'den gelen tepkilere yanıt: Omurgasızlardan korkmam

Bülent Arınç, AKP'de tartışmalara neden olan "CHP'nin oyları daha artıyor ve artacak" ifadeleri üzerine Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı. Arınç, “Bu tespitte AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yoktur. Kelamını para için satan bukalemun tiplerden olmadım" dedi.

Bülent Arınç'tan AKP'den gelen tepkilere yanıt: Omurgasızlardan korkmam
21 Ekim 2021 - 10:30

Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde, Kanal42’de bir programa konuk olmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olan çalışmalarını konuşmak istemediğine dair esprili bir açıklama yapmıştı. AKP'ye eleştiriler yönelten Arınç, "Bir kısım örnekler insanları dinden soğutuyor, milliyetçilikten soğutuyor." demişti. Öte yandan Arınç'a tepki AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar'dan gelmişti. Tayyar, "Liderine güvenmiyorsan, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsan AK Parti’de niye duruyorsun?" demişti.

Arınç, AKP'den gelen tepkilere yazılı açıklama yaparak yanıt verdi. Arınç, “Birileri tarafından maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım gibi kalemini ve kelâmını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım” dedi. Ayrıca Arınç, “Her devrin adamı ve her devrin kalıbına girme becerisini gösteren omurgasızlardan korkmam" ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç'ın sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklaması şu şekilde:
"Son birkaç yıldır çeşitli vesileler ile yaptığım açıklamaların ardından beyanatlarımın kasıtlı olarak çarpıtılması ve ardından cümlelerime açıklık getirme ihtiyacı hissetmek can sıkıcı bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Kanal 42 ekranlarında merhum Oğuzhan Asiltürk’ü ve Milli Görüş’ün önemli figürlerini yâd etmek üzere Yaşayan Hafıza isimli programa katıldım.

Program öncesinde çerçevesini belirlediğimiz gündeme olan hassasiyetim ve saygımdan dolayı moderatörün program gündeminin dışına çıkabileceğimiz sorular sormasının önüne bir Karadeniz fıkrası ile geçtim; ardından da karşılıklı gülüşerek programı kapattık.

Fıkradaki mizah unsurunu çarpıtarak benim güncel siyaset hakkında konuşmaktan imtina ettiğimi düşünen bazıları beni korkaklıkla suçlamışlar. Çeşitli mecralarda yaptığım siyasi yorum, eleştiri hatta en doğal konuşmaları bile gündem olan biri olarak doğruyu söyleyen, ciddiyet ve vicdan sahibi biri olarak bilinmek benim için yeterlidir.

KIYMETİ KENDİNDEN MENKUL SÖZDE SİYASETÇİLER
Son 10 yılda gördüğüm bir manzara var. Televizyonlarda ve gazetelerde boy gösteren kıymeti kendinden menkul sözde siyasetçi ve gazeteciler türedi. Bazı medya patronları rahatsız oldukları gazetecileri kendi gazetelerinde işe alıyor, onları kullanıyorlar. Bir kısım siyasetçiler de şerrinden çekindikleri isimleri başını ağrıtacak endişesiyle kendi çevrelerinde tutuyorlar. Bunun örneklerini her zaman görmek mümkün.

KELAMINI PARA İÇİN SATAN BUKALEMUN TİPLER
Her devrin adamı ve her devrin kalıbına girme becerisini gösteren omurgasızlardan korkmam. Yetersiz nitelikleri sebebiyle siyasette ve toplumun gönlünde yer edemeyen bazılarının ismim üzerinden polemik yaratarak birilerine veya bazı makamlara yaranma çabası, beni doğru bildiklerimi ifade etmekten alıkoymaz. Birileri tarafından maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım gibi kalemini ve kelamını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.

Program içerisinden kamuoyunun dikkatini çeken diğer bir ifade ise “CHP'nin oyları artıyor.” cümlesi. CHP’nin oyları artıyor demek bir hüküm cümlesi değildir, bir tespittir. Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu dönemi CHP’sini laiklik, laikçilik ve Kemalizm kavramları üzerinden mukayese ettim.

AKP'LİLER GOCUNMASIN
Günümüz CHP’sindeki dine saygılı ve özgürlükçü laiklik anlayışının Baykal CHP’sinden farklı olduğunu ve bu durumun halk ile CHP arasındaki buzları eritmeye başladığına işaret ettim. Bu tespitte AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu CHP’ye ait bir tespittir ve bunu CHP’liler pek tabii tartışabilir. Bir kısım “Hayır biz değişmedik.” derken diğer bir kısım bu tespiti haklı bulabilir. Bu tespitin doğruluğu; oyların arttığı ya da azaldığı konusu ise kamuoyu araştırmacılarının gündemidir.

Benim sade ve anlaşılır açıklamalarımda AK Parti’nin ya da başka bir partinin oylarının düştüğüne dair bir ifade yok. Ancak buradan bu anlamı çıkarabilme başarısını göstererek akıl ve izan dışı cümleler sarf edenlere de değer vermiyorum.


YORUMLAR

  • 0 Yorum