Bu sene Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç günü ne zaman? 2021 Ramazan tarihi…

2021 Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak? Soruları merak ediliyor. On bir yın sultanı Ramazan ayı için tüm islam aleminde heyecanlı bekleyiş başladı. Ramazanın gelmesiyle birlikte oruçlar tutulacak ve ezanın okunmasıyla birlikte ilk iftarlar yapılacak. Peki İlk oruç ne zaman tutulacak? İftar saat kaçta? İşte Ramazan ayı başlangıç tarihi...

Bu sene Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç günü ne zaman? 2021 Ramazan tarihi…
02 Nisan 2021 - 11:16 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 11:18

Rahmet kapılarının sonuna kadar aralandığı Ramazan Ayı adım adım yaklaşırken bir ay boyunca oruç tutacak olan müminler ilk oruç tarihini araştırıyor. Ramazan ayı bu yıl 13 Nisan Salı günü başlayacak ve 12 Mayıs Çarşamba günü sona erecek.

2021 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?
13 Mayıs Perşembe günü başlıyor.
15 Mayıs, Cumartesi günü bitiyor.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
2021 Ramazan ayı, 13 Nisan tarihinde başlayacak. 12 Mayıs tarihinde de sona erecek.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?
Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin aydan daha hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021’de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ 
Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum