BOTAŞ resmen açıkladı: İran, Türkiye'ye doğalgaz akışını kesti, elektrik üretimi etkilenecek

BOTAŞ, İran'ın 10 günlüğüne Türkiye'ye doğalgaz akışını kestiğini resmen açıkladı. BOTAŞ, sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağını belirtti.

BOTAŞ resmen açıkladı: İran, Türkiye'ye doğalgaz akışını kesti, elektrik üretimi etkilenecek
20 Ocak 2022 - 17:15 - Güncelleme: 21 Ocak 2022 - 01:44


Türkiye'nin üç büyük doğalgaz tedarikçisinden İran'ın teknik arıza bildirererek 10 gün süreyle Türkiye'ye gaz akışını keserken, doğalgaz santralleri ve büyük ölçekli tüketicilere olan gaz akışı azaltıldı. 

BOTAŞ, doğalgaz kesintilerine ilişkin resmi bir açıklama yayınladı. “İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağı belirtildi.

Ayrıca diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığı aktarıldı.
BOTAŞ’tan konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir.

Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır.

Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum