Boksör Manny Pacquiao, Filipinler'de devlet başkanlığına aday oldu

Asrın maçı olarak değerlendirilen karşılaşmada Floyd Mayweather'a yenilen ve emekli olduktan sonra politikaya atılan Filipinli boksör Manny Pacquiao, 2022 yılında ülkesinde yapılacak seçimlerde devlet başkanlığına aday oldu.

Boksör Manny Pacquiao, Filipinler'de devlet başkanlığına aday oldu
19 Eylül 2021 - 12:21

2022 yılında sandığa gidecek Filipinler'de adaylar belli olmaya başladı. Şiddet yanlısı açıklamalarıyla sık sık uluslararası kamuoyunun gündemine gelen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin karşısına sürpriz bir aday çıktı.

Asrın maçı olarak belirtilen karşılaşmada Floyd Mayweather'a yenildikten sonra emekli olan Filipinli dünyaca ünlü boksör Manny Pacquiao, devlet başkanlığına aday oldu. Filipinler’de iktidar olan Duterte’nin partisi PDP-Laban’dan bir grup ünlü boksör Manny Pacquiao’yu partinin devlet başkanı adayı olarak gösterdi.

Açıklamayı Senatör Aquilino Pimentel III yaparken, partinin devlet başkanlığı adaylarından birinin de Pacquiao olduğunu söyledi. Aynı parti içinde Duterte’nin karşısına Pacquiao’nun yanı sıra Christopher Go da aday olarak çıkacağını açıkladı.

Pacquiao, 2020 yılının Aralık ayında PDF-Laban’ın parti lideri olduktan sonra Devlet Başkanı Duterte’nin hamlelerini eleştirmeye başlamıştı. Pacquiao, Duterte hükümetinin Covid-19’a karşı yeterli davranmadığını açıklamış ve Güney Çin Denizi’ndeki adımlarını eleştirmişti. Hükümetin bazı kurumlarında yolsuzluk yapıldığını söyleyen eski boksör böylelikle parti içinde çatlak yaratmıştı.

ASRIN MAÇINI SAYIYLA KAYBETTİ
Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli boksörleri arasında gösterilen Manny Pacquiao, 2 Mayıs 2015'te 'Asrın maçı' olarak nitelendirilen karşılaşmada Floyd Mayweather'ın karşısına çıkmıştı. 12 raund üzerinden yapılan maçta rakibi Floyd Mayweather'e sayı ile kaybetmişti. Birçok boks otoritesi ise bu maçı Pacquiao'nun hak ettiğini ve Mayweather'in sürekli rakibine sarılarak, ring içinde sürekli Pacquaio'dan kaçtığını savunmuştu. Maç anında da Mayweather bu hareketleri yüzünden izleyiciler tarafından sık sık yuhalanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum