Birleşik Arap Emirlikleri, Vodafone'a ortak oldu!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli telekom şirketi E&, Vodafone'a ortak oldu. BAE, şirketin yüzde 9,8 hissesini 4,4 milyar dolara satın aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Vodafone'a ortak oldu!
23 Mayıs 2022 - 10:01


İngiltere merkezli telekom şirketi Vodafone, içerisinde bulunduğu mali kriz sebebiyle Birleşik Arap Emirlikleri'yle (BAE) ortak oldu. BAE'li telekomünikasyon şirketi E&, Vodafone'un yüzde 9,8 hissesini 4,4 milyar dolara satın aldı.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, Emirates Telekomünikasyon Grubu, hisse başına yaklaşık 1,59 dolar teklif ederek yüzde 9,8 payı 4,4 milyar dolar karşılığında satın aldı. Satın alma fiyatı, Vodafone hisselerinin son kapanış fiyatından yüzde 10 daha yüksek oldu.

Eski adı Etisalat olan ve E& ismiyle yeniden markalaşan şirket, uzun vadeli bir yatırımcı olarak kalmak istediğini ve Vodafone’un geri kalanı için bir teklifte bulunmayacağını söyledi.

BAE merkezli teknoloji şirketi, yalnızca küresel çeşitlendirme peşinde olduğunu ve ticari ortaklıklar için fırsatlar geliştirmek istediği belirtti.

DİĞER YATIRIMCILARIN ÖNÜNE GEÇTİ
Bloomberg verilerine göre satın alma sonrası E&’nin Vodafone’daki payı, BlackRock, Vanguard ve HSBC’nin önüne geçti. Vodafone ise yaptığı açıklamada, “E& ile uzun vadeli bir ilişki kurmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

E& CEO’su Hatem Dowidar ise açıklamasında, “Yatırımımız, en güçlü küresel telekom markalarından biriyle birlikte çalışabilmek için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor” ifadelerine yer verdi.

E&, son yıllarda organik büyümeye odaklanarak anlaşma faaliyetlerini hızlandırmıştı. Şirket Suudi Arabistan’da 2,1 milyar dolarlık ek satın alma yapmak istiyor. Ayrıca son dönemde Asya ve Afrika’daki birçok gelişmekte olan pazarda varlık kazandı.

BAE komşusu ve ticari rakibi Suudi Arabistan’a benzer şekilde yatırımlarını yurtdışında büyüyen teknoloji ağırlıklı sektörlere kaydırarak petrol sonrası döneme hazırlanmaya çalışıyor.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum