Biontech aşısıyla ilgili Yunanistan'dan umut veren araştırma!

Yunanistan'da Biontech aşısına ilişkin yapılan bir araştırmadan umut veren sonuçlar çıktı. Aleksandra Hastanesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmada, Biontech aşısının etkisinin ne kadar sürdüğü incelendi. Araştırma sonucunda, daha önce kayıtlara geçen sonuçlardan daha yüksek veriler ortaya çıktı.

Biontech aşısıyla ilgili Yunanistan'dan umut veren araştırma!
10 Ekim 2021 - 09:34

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’de yayınlanan ve Aleksandra Hastanesi Tıp Fakültesi’nde yapılan Biontech aşına ilişkin araştırmadan umut verici sonuçlar çıktı.

Sözcü'de yer alan habere göre, araştırmada iki doz aşı olan sağlıklı bireylerde oluşan antikor seviyelerinin en az 1 yıl boyunca üst seviyede olduğu belirtildi. Daha önce corona virüsü bulaşmış ve daha sonra sağlığına kavuşanların tek doz corona virüsü aşısı yapmasının yeterli koruma sağladığı kaydedilirken araştırmada 3.500’ten fazla kişinin verileri mercek altına alındı.

Araştırmayı yürüten profesörler Evangelos Terpos, Ioannis Trougakos ve Thanos Dimopoulos, “İkinci doz aşı olanlarda oluşan antikor seviyesi 22’nci günde ciddi bir artış gösteriyor ve 36’ncı günde yüzde 97.2’lik bir koruma ile en yüksek seviyeye ulaşıyor. Yani ikinci doz aşı olduktan iki hafta sonra artış başlıyor ve günde yaklaşık yüzde 3’lük bir artış elde ediliyor. İkinci doz aşıdan 3 ay sonra antikor seviyeleri yüksek seyrediyor” açıklamasını yaptı.

Bilim insanları, “Sonuçlara göre vatandaşların antikor testi yapmasına gerek yok çünkü yüksek antikor seviyesi olmaması ihtimali sıfır. En az 1 yıl boyunca antikor seviyeleri yüksek değerlerde seyrediyor” ifadesini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum