BioNTech aşısının üçüncü dozunun koruyuculuğu açıklandı!

İsrail'de üçüncü doz BioNTech aşısı hakkında gerçek yaşam verilerine dayanan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırma sonucunda 3. doz BioNTech aşısının koruyuculuğu belli oldu.

BioNTech aşısının üçüncü dozunun koruyuculuğu açıklandı!
01 Eylül 2021 - 14:08
Koronavirüs salgınına karşı yapılan aşılamada dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan İsrail, dikkat çeken araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İsrail,  BioNTech'in üçüncü doz destekleyici aşısının insanlarda sağladığı koruma oranını açıkladı.

Sözcü'nün aktardığına göre, yapılan araştırmada üçüncü doz aşının gerçek yaşam verileri incelendi. Maccabi Sağlık Bakım Servisi’nden elde edilen verileri inceleyen uzmanlar üçüncü doz aşı olanların 1 hafta ile 13 gün arasında bağışıklığı kuvvetlendirdiğini duyurdu.

ÜÇÜNCÜ DOZDAN SONRA KORUMA ARTIYOR MU?
Temmuz ayının ortasından beri üçüncü doz aşı uygulayan İsrail’de, bu aşının enfeksiyon riskini sadece iki doz aşı olanlara göre yüzde 48 ile yüzde 68 oranında azalttığı belirtildi. Yetkililer, üçüncü doz aşıdan sonra geçen süreye bağlı olarak corona virüsü riskinin giderek azaldığının da altını çizdi.

YÜZDE 84'E ULAŞIYOR
Araştırmada, üçüncü doz aşıdan sonra geçen iki hafta ve 20 gün sonrasında hastaneye yatışa karşı koruma oranı ise yüzde 70’den yüzde 84’e kadar oldukça yüksek bir oranda devam ettiği belirtildi.

Araştırmayı yürüten Yale Üniversitesi Kamu Sağlığı bölümünde görevli doçent doktor Daniel M. Weinberger, “Üçüncü doz aşının delta varyantına karşı ekstra koruma sağladığını gösteriyor. İki doz aşının Covid-19’a karşı sağladığı koruma zamanla azalsa da üçüncü doz aşı ile tekrar koruma sağlanabilir” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum