Binali Yıldırım: Rusya ve Çin, Türk Devletleri Teşkilatı'nın doğal üyesidir

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Rusya ve Çin de bu topluluğun doğal üyesidir" dedi.

Binali Yıldırım: Rusya ve Çin, Türk Devletleri Teşkilatı'nın doğal üyesidir
26 Kasım 2021 - 14:11

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı olarak atanan AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, teşkilat ile ilgili ilginç ifadeler kullandı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve Moğolistan Ulusal Üniversitesinin ortak olarak kurduğu Türkoloji Enstitüsü'nün açılışına katılan Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı ile ilgili konuştu.

"Teşkilatın üye sayısı gelecek yıllarda artacak, nasıl artacak?" diyerek konuşmaya başlayan Yıldırım, "Rusya ve Çin de bu topluluğun doğal üyesi" olduğunu iddia etti.

Yıldırım şu ifadeleri kullandı:
"Nahcivan anlaşmasıyla 2009’de Türk Keneşi, Türk Konseyi Teşkil edildi ve bugün 7 üyeye sahip. Macaristan ve Türkmenistan gözlemci üye, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan Özbekistan, Kırgızistan asıl üye olarak yoluna devam ediyor. Tabi bu sayı gelecek yıllarda artacak, nasıl artacak? Akraba devletler yani aynı kökten gelen dilleri konuşan veya bünyelerinde Türklerin yaşadığı devletler de bu topluluğun doğal üyesidir. Moğolistan bunlardan biridir. Ayrıca balkan coğrafyasında Macaristan başta olmak üzere Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk ve Makedonya, bütün balkan devletleri bu teşkilatın doğal üyesidir ve ileride topluluğa dahil olacaktır. Ayrıca Rusya ve Çin de bu topluluğun doğal üyesi niteliğindedir. Bu geniş coğrafyada üzerimize düşen büyük görev ve sorumluluk var. Bunun farkında ve bilincindeyiz."

ÇİN TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN 'AYDINLIK' MANŞETİNE TAŞIDI
Vatan Partisi'nin yayın organı olan ve Çin tarafından finanse edilen Aydınlık grubu Binali Yıldırım'ın açıklamalarını manşetine taşıdı.

İşte manşeti:

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum