BİM'den 51,3 milyon TL'lik dev satın alma

Marketlerdeki fahiş fiyatlar nedeniyle tartışmaların odağında olan BİM'den dikkat çeken bir satın alma geldi. BİM, Bircan Fide'yi 51,3 milyon liraya satın aldı.

BİM'den 51,3 milyon TL'lik dev satın alma
15 Ekim 2021 - 10:30
Marketlerdeki fahiş fiyatlar halk tarafından tepkiyle karşılanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorumlu olarak 5 zincir marketi göstermişti. Tartışmalar sürerken, 5 zincir marketin arasında yer alan BİM, jeotermal seralarda topraksız tarım ile domates üretimi yapan Bircan Fide Tohum'un tamamını 51.3 milyon liraya satın aldı. BİM, açıklamayı dün akşam KAP'a yaptı.

Bircan Fide’nin 700 dönüm arazi üzerinde 100 bin metrekare kapalı sera alanının bulunduğu ifade edildi. BİM Satın Alma ile birlikte sadece domates değil diğer tarım ürünlerini de yetiştirmeyi hedefliyor.

BİM'DEN İLK AÇIKLAMA
Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
"Şirketimizin taze meyve ve sebze kategorisinde tedarik sürdürülebilirliğini iyileştirmek adına, Afyon'da jeotermal seralarda topraksız tarım usulü ile domates üreten Bircan Fide Tohum Tarım Nakliyecilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ("Bircan Fide") paylarının tamamı 51,3 milyon TL bedelle Şirket'imiz tarafından satın alınmıştır. Bircan Fide'nin 700 dönüm arazi üzerinde 100.000 metrekare kapalı sera alanı bulunmaktadır. Söz konusu payların kapanış işlemleri 14/10/2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

Pay devir sürecinin nihai olarak tamamlanmasından önce İşlem'in belirsizlik taşımasından ötürü pay devir işlemlerinin gerçekleşmeden önce kamuya açıklanmasının İşlem'in tamamlanmasını sekteye uğratması muhtemeldir. Dolayısıyla sürece dair bilginin II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 6. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 15/09/2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla kamuya açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiş olup, kapanış işlemlerinin tamamlanmasına mütakip İşlem kamuya açıklanmıştır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum