Bilim Kurulu üyesinden 'tam kapanma' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısmi kapanma uygulanacağını açıklamasının üstünden 10 gün geçmesine rağmen vaka sayılarında azalış yaşanmazken vefat sayılarında artış oldu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, tedbirlerin vaka sayılarına önümüzdeki hafta yansıyacağını söyledi ve tam kapanma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesinden 'tam kapanma' açıklaması!
24 Nisan 2021 - 10:27

Son kabine toplantısında alınan kısmi kapanma kararının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen vaka ve vefat sayıları azalmadı aksine arttı. Vaka ve vefat sayılarında düşüş olmaması 'tam kapanma' iddialarını beraberinde getirdi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, vaka sayılarındaki düşüşü gelecek hafta göreceğimizi söyledi. 

Odabaş, “Yani vaka sayıları düşmeye başladı. Ancak benim kişisel fikrim, asıl düşmeyi gelecek hafta göreceğiz. Kuluçka süresi nedeniyle 10 günlük periyotlarla yansıyor” ifadelerini kullandı.

ODABAŞ'TAN 'TAM KAPANMA' AÇIKLAMASI
Şu andaki tedbirlerle geçen yılın kasım ayındaki düşüşün sağlanamadığını belirten Odabaş, “tam kapanma” tedbiri olasılığına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanı da söylemişti; ‘İki haftalık kısmi kapanma, ondan sonrasında da yeterli azalma olmazsa tam kapanma ya da daha sert önlemler’ diye ifade etmişti. Şu anda, esnek çalışma ödeneklerinin tekrar gündeme gelmiş olmasını, bu sektörlere yönelik de bazı sınırlamaların olacağı yönünde bir niyet göstergesi olarak okuyorum. Açıkçası hükümet, bir anda tam kapanma noktasında, aşı tedarikini önceledi diye düşünüyorum. Kapandığınız zaman, aşılarınızı hızlı bir şekilde yapmanız lazım ki açıldığınızda bağışıklık düzeyini yükseltmiş olun, bir işe yarasın. Aşı tedariki sürecini de eş zamanlı olarak yürütmeye çalışıyorlar. O nedenle büyük olasılıkla kısmi kapanma uygulandı. Vaka sayılarında kasım ayındaki gibi güçlü bir düşüş olmadığı takdirde, daha güçlü önlemleri alması hükümetin kaçınılmaz bir görevi.”

Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, Türkiye’de her gün 350 kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek  şunları söyledi:

“10 günde 3500 kişi. Vakalarımız, 50-59 bin bandına kaydı. Hükümet de bireyler de salgınla mücadelede önlemleri güçlendirerek almak zorunda. Yoksa virüs bizi yenecek. Bu bir savaş. Sürekli mutasyona uğruyor, bize karşı silah geliştiriyor. Biz hep aynı yöntemle gidersek onun gücüne karşılık veremeyiz.

Tam kapanma noktasında hükümetimiz bu kararı aldığı noktada, vatandaş olarak da tam kapanma önlemlerine evimizde de uymamız gerekiyor. Uymadığımız taktirde ne olacak? 14 gün içerisinde evdeki bireyler farklı zamanlarda enfekte olacak, açılma olduğunda evlerde halen enfeksiyonu geçiren bireyler olacak. Onlar açıldığında tekrar hastalık alevlenecek.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum