Biden, 1915 olaylarını "Soykırım" olarak tanımladı, İstanbul'a "Konstantinopolis" dedi

ABD Başkanı Biden, 1915 olaylarından Türkiye'yi sorumlu tutarak skandal bir açıklamaya imza attı. Biden, Türklerin Ermenilere soykırım yaptığını ileri sürerek 1915 olaylarını ABD'nin soykırım olarak tanımladığını duyurdu. Biden, ayrıca İstanbul'u "konstantinopolis" olarak tanımladı.

Biden, 1915 olaylarını "Soykırım" olarak tanımladı, İstanbul'a "Konstantinopolis" dedi
24 Nisan 2021 - 19:04 - Güncelleme: 24 Nisan 2021 - 22:27

ABD Başkanı Joe Biden, beklendiği gibi Ermeni olaylarını "Soykırım" olarak tanımladı.

Türkiye'nin ABD ile uzun yıllar süren müttefikliğine ve Türkiye'deki ABD üssüne rağmen yapılan bu açıklamanın yakın gelecekte önemli değişimlerin olacağına işaret.

Biden, konuşmasında skandal ifadeler kullanırken şunları söyledi.

Her yıl olduğu gibi bu gün de, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir zulmün bir daha meydana gelmemesi için kendimizi yeniden taahhüt ediyoruz. 

24 Nisan 1915'ten itibaren Konstantinopolis'teki (İstanbul) Ermeni aydın ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi veya bir imha kampanyasıyla ölüme yürüdü. 

Meds Yeghern'in kurbanlarını onurlandırıyoruz, böylece olanların dehşeti tarihte asla kaybolmasın. Nefretin tüm biçimleriyle yıpratıcı etkisine karşı her zaman uyanık kalmamız için hatırlıyoruz.

Hayatta kalanların çoğu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında yeni evler ve yeni hayatlar bulmaya zorlandı.

Ermeni halkı güç ve dirençle hayatta kaldı ve cemaatini yeniden inşa etti. On yıllar boyunca Ermeni göçmenler Amerika Birleşik Devletleri'ni sayısız şekilde zenginleştirdiler, ancak atalarının çoğunu kıyılarımıza getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Hikayelerini onurlandırıyoruz. O acıyı görüyoruz. Tarihi doğruluyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların asla tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz.

Bugün, kaybedilenin yasını tutarken, gözlerimizi de geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya çevirelim. Bağnazlık ve hoşgörüsüzlüğün gündelik kötülüklerinin lekesiz olduğu, insan haklarına saygı duyulan ve tüm insanların haysiyet ve güven içinde hayatlarını sürdürebildikleri bir dünya. Gelecekteki zulümlerin dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelmesini önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim. Ve dünyadaki tüm insanlar için şifa ve uzlaşma peşinde koşalım.

Amerikan halkı tüm bu Ermenileri onurlandırıyor
.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN TEPKİ
Biden'ın açıklamalarına ilk tepki Dışişlieri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, Twitter'dan paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz.” Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum