Benzin ve motorin zamlarının ardından EPGİS ile EPDK birbirine girdi!

Benzin ve motorine gelen zamların tartışma konusu olmasının ardından EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, zamları açıklayan EPGİS'i hedef aldı. EPGİS ise Yılmaz'a sosyal medyadan yanıt verdi.

Benzin ve motorin zamlarının ardından EPGİS ile EPDK birbirine girdi!
10 Mart 2022 - 09:16


Türkiye'deki akaryakıt zamlarını açıklayan EPGİS, son gelen benzine 79 kuruş, motorine 2 lira 25 kuruşluk zamların petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından iptal edildiğini açıkladı.

Gelişmeler sonrası CNN Türk canlı yayınına katılan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, EPGİS’in ‘piyasayı manipüle ettiğini’ iddia etti. Yılmaz, ‘EPGİS’in uluslararası piyasaları beklemeden yurttaşları yanlış bilgilendirdiğini’ öne sürerek, suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

EPDK, EPGİS'İ HEDEF ALDI
Yılmaz şu ifadelere yer evrdi:
"Bu fiyatlar Genova’daki uluslararası piyasada belli oluyor. Uluslararası fiyatlar var. Aşamaları var, diyelim ki 19.30’da da görebiliyorsunuz ama 22.00’de görüyoruz. 19.30 ile dünkü fiyatlar farklıydı. Fiyat değişimini değiştirecek bir şey olmadı. EPGİS gündüzden tahminde bulundu. 19.30 veya 22’deki fiyatları görmeden bir şey söylemek doğru değil. Biraz kendi reklamlarını yapmak için EPGİS’in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar. Yapılan bir zam yok, bu zamları da biz yapmıyoruz. Uluslararası bir formülü var. EPDK zam yaptı, iptal etti. Yok böyle bir şey."

EPGİS SAVCILIĞI İŞARET ETTİ
EPGİS’in Twitter hesabı üzerinden sendikaya cevap hakkı doğduğu belirtilerek “Tek tek tüm haksız, mesnetsiz söylemlerine yanıt vermek ve doğrunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Sayın başkanın kendisi de gayet iyi bilmektedir ki; verdiğimiz tüm bilgiler belgeli ve de resmi bilgidir" denildi.

Son olarak EPGİS pylaşımında, "Bugün yapılan ve iptal edilen zam hakkında, hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz. Bu zamma ilişkin resmi fiyat listeleri, resmi formülleri ilgili savcılığa teslim etmek istiyoruz. Sendikamız hakkında EPDK başkanının Rekabet Kurumu’na yapmış olduğu suç duyurusu ile kurumumuz ön inceleme geçirmiş olup olay soruşturmaya dönüştürülmemiştir. Bu suç duyurusu ile EPDK başkanı serbest piyasaya nasıl müdahale ettiğini de resmi olarak tescil etmiştir" ifadelerine yer verdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum