Bekir Pakdemirli'den skandal orman yangınları savunması: "Atatürk de Kurtuluş Savaşı için vade vermedi!"

Türkiye’de son 5 gün içerisinde 26 bölgede toplam 101 yangın çıktı ve 92’si kontrol altına alındı. Yangınların art arda çıkması ve Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçaklarının kullanılmaması eleştirilere sebep olurken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den akıl almaz bir açıklama geldi. 

Bekir Pakdemirli'den skandal orman yangınları savunması: "Atatürk de Kurtuluş Savaşı için vade vermedi!"
01 Ağustos 2021 - 10:50
Türkiye'de birçok ilde 100'den fazla yangın çıktı. Yangın söndürmede yetersiz kalınması tepkilere neden olurkan yangın bölgelerinde inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, skandal bir açıklama yaptı.

Marmaris’ten Bodrum’a geçerken Ege’deSonSöz’e konuşan Pakdemirli, “Atatürk, Kurtuluş Savaşı’na girerken bir vade vermedi ama Türkiye’yi topyekûn kurtardı. Biz de şu an için vade veremiyoruz ama az kaldı. Alevler verdiğimiz savaşın sonuna geldiğimizi görüyoruz” dedi. 

“98 YILLIK CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ BU KADAR YANGIN OLUYOR”
Çarpıcı açıklamasında orman yangınları ile Kurtuluş Savaşı Dönemi’ni karşılaştıran Pakdemirli, “Yangınların tamamı ne zaman kontrol altına alınır?” sorusuna kesin tarih vermenin zor olduğunu belirterek “98 yıllık Cumhuriyet Tarihinde böylesi birbirini aralıksız takip eden şehirden şehre, ilçeden ilçeye atlayan ve inanılmaz geniş bir alana hızla yayılan orman yangını silsilesi yok. İlk kez böylesi devasa bir yangın felaketi karşılaştık” şeklinde karşılık verdi. 

Pakdemirli, art arda çıkan orman yangınlarını kontrol etmekte güçlük çektiğini belirterek “Kıvılcım değen son yeşil parçası da söndürüldükten sonra ancak bu iş bitmiş diyebiliriz. Bir bölgeyi söndürürken arkamızı dönüyoruz bir başka yerleşim merkezinin yakınından yangın burada da başladı haberi geliyor” açıklamasında bulundu. 

THK UÇAKLARI “MALİYET OPERASYONU” GEREKÇESİYLE KULLANILMIYORMUŞ 
Kontrol altına alınmayan 10 yangın kaldığını ve bununla mücadele edildiğini vurgulayan Pakdemirli, THK’nin yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasına yönelik yapılan eleştirilere ise "Bu ekonomik bir karar, aynı zamanda bir maliyet operasyonu” şeklinde karşılık verdi

YORUMLAR

  • 2 Yorum