Bayram öncesi zam yağmuru: Elektriğe büyük zam yolda!

Ramazan bayramına sayılı günler kala zam yağmuru sürüyor. Akaryakıtta yaşanan fiyat artışının ardından 1 Mayıs itibariyle elektriğe büyük zam yolda.

Bayram öncesi zam yağmuru: Elektriğe büyük zam yolda!
30 Nisan 2022 - 09:41


Türkiye'de yüksek enflasyon ve hayat pahalılı şiddetlenerek devam ederken zam yağmuru sürüyor. Akaryakıt, gıda, ulaşım, giyim gibi her alanda gelen zamlar maaşları eritti.

Ramazan bayramı öncesinde de elektrik fiyatlarına büyük zam yolda. Maliyeti 2.41 TL olan ancak 1.26 TL’ye satılan elektriğe 1 Mayıs’tan itibaren yeni zammın gelebileceği belirtiliyor.

Sözcü'nün haberine göre, sene başında elektriğe yapılan yüzde 127'lik zamma tepkiler sürerken, alçak gerilim sanayi abonelerinin 1 Nisan'dan itibaren geçerli elektrik tarifesi yaklaşık yüzde 20 zamlanmıştı. Yılbaşı ve nisan ayında yapılan elektrik zamları sonrası maliyet artışları nedeniyle yeni zammın kapıda olduğu belirtildi.

Özellikle mesken abonelerine verilen elektrikte üretim maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farkın yüzde 92'ye çıkması nedeniyle durumun sürdürülemez olduğu ifade edildi.

MALİYETLER ARTTI
Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, normalde sektörde zammın temmuzda beklendiğini ifade ederken maliyetlerin artmasından dolayı gelecek olan bu zammın mayıs ayına çekildiğini aktardı.

Şu anda mesken düşük tüketim satış fiyatının kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL, üretim maliyetinin ise 2,41 TL olduğunu vurgulayan Çağada Kırım, maliyet artış hızının böyle devam etmesi durumunda ağustos ayında üretim maliyetinin 3,54 TL'ye çıkacağını kaydetti.

Bu durumda aradaki farkın yüzde 92'den yüzde 181'e çıkacağını ifade eden Kırım, zammın gecikmesi durumunda oranının da katlanarak artacağını, zammın büyütülmek istenmeyeceğini dile getirdi.

ARTIŞ ORANI YÜZDE 600’LERDE
BOTAŞ'ın elektrik üretim doğalgaz tarifesinin Ocak 2021'den bu yana standart metreküp başına 1,41 TL'den 10,75 TL'ye yükseldiğini belirten Çağada Kırım, artış oranının yüzde 600’leri bulduğunu kaydetti. Tüm maliyetin elektrik satışına yansıtılmadığını ifade eden Çağada Kırım, ancak bunun sürdürülemez bir noktaya geldiğinin altını çizdi.

Kırım, “Tüm abone gruplarına zam bekleniyor. Zam oranını tahmin etmek şu an mümkün değil ama rakamlar ortada” diye devam etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum