Batı Trakya Türklerinden yardım çağrısı: "Yunanistan haklarımızı elimizden alıyor!"

Yunanistan, 305 olan Türk okulu sayısını 103'e düşürmesinin ardından Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türkleri haklarının ellerinden alındığını belirterek dünya kamuoyuna yardım çağrısı yaptı.

Batı Trakya Türklerinden yardım çağrısı: "Yunanistan haklarımızı elimizden alıyor!"
07 Ağustos 2021 - 10:27
Türkiye’nin sınır komşusu Yunanistan, Dedeağaç sınırında ABD silahları ve zırhlı araçlarla Türkiye’yi korkutmaya çalışırken dikkat çeken yeni kararı Batı Trakya Türkleri ile ilgili oldu. Tasarruf tedbirleri ve öğrenci azlığını gerekçe göstererek 12 Türk köyünde daha okulları kapatan Yunanistan, azınlık kurum ve kuruluşları ile Ankara’dan yükselen tepkileri karşılıksız bıraktı. 

Sözcü'nün haberine göre, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) Başkanı Aydın Ahmet, uluslararası antlaşmaları hiçe sayan bu tutuma karşı dünya kamuoyunu sesini yükseltmeye davet etti.

Batı Trakya Türk Azınlığının 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a emanet edildiğini ve bu anlaşmada azınlığın eğitim hakkının da güvence altına alındığını belirten BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, “Giderleri azınlık tarafından karşılanmak üzere her türlü okul ve buna benzeri eğitim öğretim kurumları kurmak, yönetmek ve denetlemek, ayrıca bu kurumlarda serbestçe kendi dilini kullanma hakkı azınlığa tanınmıştır. Bu haklar Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Kültür Anlaşması ve 1968’de imzalanan Kültür Protokolü ile güçlendirilmiştir. Ancak Yunanistan uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan bu hakları iyi niyetten uzak, tek taraflı çıkardığı yasa, genelge ve kararnamelerle Türk azınlığın elinden birer birer almıştır, almaya da devam etmektedir” dedi. 

“AZINLIK OKULLARI BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN GELECEĞİDİR”
Ahmet, “Şu kesin olarak bilinmelidir, azınlık okulları Batı Trakya Türklerinin geleceğidir. Azınlığın geleceği tehlikeye girmiştir. Lozan Antlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz 1923’te 305 olan Batı Trakya’daki Türk okulu sayısı, son olarak 12 okulun kapatılması ile 103’e düşmüştür. Azınlık bu şekilde eritiliyor. Türk azınlığın çocukları Yunan devlet okullarına kaydırılarak asimilasyonun önü açılacaktır. Uluslararası antlaşmaları hiçe sayan bu tutuma karşı dünya kamuoyunu azınlığın geleceği için yardıma çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YUNANİSTAN’IN AZINLIKLAR İÇİN GİZLİ AJANDASI VAR”
Yunan hükümetinin azınlık eğitimi konusunda gizli ajandası olduğunu ileri süren Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Derneği de “Uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan haklarımızın yangından mal kaçırırcasına getirilen düzenlemelerle ihlal edilemeyeceğini bir kez daha hatırlatırken, yapılan hukuksuz düzenlemelere karşı her türlü yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu vurgulamak isteriz” açıklaması yaptı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Solmaztürk
    2 ay önce
    Siz TÜRK'SÜNÜZ kusura bakmayın. Suriyeli veya afgan olsaydınız yardım ederdik.