Barış Pehlivan: "Kaynağım İYİ Parti üst düzey yöneticisi! Akşener, Erdoğan'ı aramış olabilir"

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in pazar günü Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı. Pehlivan, "Akşener ile Saray Görüştü mü?" başlıklı yazısında gözaltına alınan amirallerin sayısının Akşener'in girişimiyle azaltıldığını ifade etti.

Barış Pehlivan: "Kaynağım İYİ Parti üst düzey yöneticisi! Akşener, Erdoğan'ı aramış olabilir"
06 Nisan 2021 - 09:43

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısında, emekli amirallerin bildirisinde imzası bulunan Ergun Mengi'nin İYİ Parti'de görev yaptığını, Meral Akşener'in "zevzevklik" açıklamasının parti içinde kriz yarattığını belirttti.

Bir iddiadan bahseden Pehlivan, pazar günü Akşener'in Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyleyerek "İddia o ki: Akşener, pazar günü Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yapmıştı. O görüşmeye kadar gündemde 104 amiralin sabaha karşı gözaltına alınması masadaydı. Görüşmede sağduyulu davranılmasını isteyen Akşener’in girişimleriyle “sadece bildirinin öncüleri” denilerek gözaltı sayısı azalmıştı. Akşener’in muradı gözaltı olmamasıydı ama gücü buna yetmişti. Partinin kritik isminin tezine göre Akşener, hem açıklamalarla hem yaptığı görüşmelerle yangını söndürmeye çalışıyordu." diye yazdı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Özel Kalem Müdürü Esma Bekar'la görüştüğünü belirten Barış Pehlivan, "Kendisi “Bizim Cumhurbaşkanlığı ile böyle bir görüşmemiz olmadı” dedi. Konuştuğum kritik isim ise verdiği bilgi konusunda ısrarcıydı. Hangisi doğru bilmiyorum. Bir gerçek var ki ne karar verirse versin yargı feci şekilde politikleşti." ifadelerini kullandı.

İşte Barış Pehlivan'ın "Akşener ile Saray Görüştü mü?" başlıklı yazısının ilgili bölümü;   

"Pazar akşamı Halk TV’de ilk kez anlattım. 104 imzalı bildiride ilk sırada yer alan emekli Amiral Ergun Mengi, İYİ Parti’de görev yapıyordu. Partinin kendi belgelerinde Mengi için “Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve Jeo-Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı” yazıyordu. Haliyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklama için “zevzeklik” demesi daha karmaşık görünüyordu." diyen Pehlivan şöyle devam etti:

"Programdan sonra İYİ Parti’nin çok önemli bir ismiyle konuştum. Belli ki Akşener’in “zevzeklik” açıklaması, parti içinde de kriz yaratmıştı. Kritik isim, bana Akşener’in yanlış anlaşıldığını söyledi. Ona göre Akşener “zevzeklik” diyerek yükselen tansiyonu yatıştırmaya çalışıyordu. Olayların daha vahim noktalara gitmesini engellemek istiyordu."

Bir iddiadan bahseden Pehlivan, pazar günü Akşener'in Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyleyerek şöyle yazdı: 

"İddia o ki: Akşener, pazar günü Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yapmıştı. O görüşmeye kadar gündemde 104 amiralin sabaha karşı gözaltına alınması masadaydı. Görüşmede sağduyulu davranılmasını isteyen Akşener’in girişimleriyle “sadece bildirinin öncüleri” denilerek gözaltı sayısı azalmıştı. Akşener’in muradı gözaltı olmamasıydı ama gücü buna yetmişti. Partinin kritik isminin tezine göre Akşener, hem açıklamalarla hem yaptığı görüşmelerle yangını söndürmeye çalışıyordu.

Bunları not aldım. Ama aynı gece (pazar) enteresan bir şey oldu. Yargı kulislerine göre, amirallerin bulunduğu şehirlerdeki savcılar, gece yarısı adliyeye çağrıldı. Bu tabii ki “operasyon geliyor” demekti. Acaba kaç kişi olacaktı? Sabah 10 gözaltı ve 4 arama kararını görünce “belki de kritik isim haklıdır, Akşener’in etkisidir” dedim.

Dün Akşener’in Özel Kalem Müdürü Esma Bekar ile de konuştum. Kendisi “Bizim Cumhurbaşkanlığı ile böyle bir görüşmemiz olmadı” dedi. Konuştuğum kritik isim ise verdiği bilgi konusunda ısrarcıydı.

Hangisi doğru bilmiyorum. Bir gerçek var ki ne karar verirse versin yargı feci şekilde politikleşti.

"Biz emir kuluyuz"

“Acının ödülü deneyimdir” der Aiskhylos. Fakat işte milattan önce söylendi bu söz; şiirdeki gibi hasret hep onlara mı düşecekti? Öyle ya giden gidiyordu da arkada kalanlardaydı asıl ağırlık. O ağırlık ki aslında tam ortasındaydı şu sözlerin: “Sen benim bavulumu hazırla” dedi Cem Gürdeniz. Eşi Rengin’in “Nereye” sorusuna, tek kelimeyle yanıt verdi: “Silivri.” Espri gibiydi ilk işittiğinde. Malum henüz kapıyı çalan da yoktu, ancak konuşan “deneyimdi”.

“Çok masumane bir açıklama” demişti, kahve içerken Cem Amiral. “İçinde kızdığım insanlar da var ama imzalayacağım ben de” diye devam etmişti söze.

Rengin Gürdeniz’in “Mavi Vatan doktrininin yaratıcısı olan adam bir komployla korkutulmaya çalışılıyor” sözlerine de karşılık, “Biz emir kuluyuz” dedi bir polis.

Emekli de olsa askerlikten kalma bir alışkanlıktı; tıraş takımını da bavuluna koydu. Ayrılırken son sözleri “Bunları da atlatacağız. Biliyorsun, neler geçti” oldu. Sarıldılar ve o gitti.

“Aklımdan geçmedi değil ama yakıştıramıyorsunuz. Sabaha karşı 4’te uyuduk, 2 saat sonra geldiler.” Bekliyor muydunuz, soruma böyle yanıt verdi Ebru Sevim. Telefondaki sesten, gözlerinin dolduğunu düşündüm. Eşi Alaettin Sevim’i almaya gelen polis, kendilerinin de aramada gözlemci olacak komşularının da yumruklayarak çalmıştı kapısını.

Aynı kâbusu bir kez daha yaşattığı için özür diledi oğullarından. “Özür dilenecek bir şey yok, gurur duyuyoruz seninle” sözünü duydu, gitti Alaettin Amiral.

“Anayasal haklarımızı bilen bir aileyiz. Kocam üniforma giymeyen, yaptırım gücü olmayan biri. Ben nasıl kadın hakları için imza atıyorsam, eşim de kendi birikimi konusunda düşüncesini paylaşıyor” diyordu Selver Sağdıç. Eşi Kadir Sağdıç’ı tansiyon aletiyle uğurladı.

Bilen bilir; böyle anlarda önce yalnız bıraktığını düşünüyorsun. Yine öyle oldu. “Beni merak etme ve kendine iyi bak” dedi Kadir Amiral. “Asıl sen beni düşünme” diye yanıt aldı, gitti.

Pek bilinmez; Ali Sadi Ünsal kanser tedavisi görüyordu. Eşi Filiz Hanım’ın aklında Ali Sadi Amiral’in henüz olmadığı ikinci doz aşısı vardı. “Ya korona kaparsa” diye endişeleniyordu.

Acılar tarihin topraklarına böyle yağıyordu"


YORUMLAR

  • 0 Yorum