Bank of America: Türkiye'de ortalama enflasyon yüzde 52,6 olacak

ABD'nin en büyük bankalarından Bank of America, Türkiye'de enflasyonun 2022 yılında ortalama yüzde 52,6 olacağını ifade etti. Banka ayrıca kur korumalı TL mevduatının sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Bank of America: Türkiye'de ortalama enflasyon yüzde 52,6 olacak
18 Ocak 2022 - 12:52


Bank of America(BofA), yayımladığı bir araştırma raporunda Türkiye'de enflasyonun 2022 yılında ortalama yüzde 52,6 olacağını, yıl sonunda ise yüzde 40 seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti.

Enflasyonu düşürmek için ihracat girdi fiyatlarını düşürecek mali önlemlerin ve KDV indirimlerinin gelebileceğini belirten BofA, bu tarz önlemlerin kura bağlı olan fiyatlar üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını ve mali bir yük yaratacağını vurguladı.

Artan kur ve enflasyondan dolayı reel sektörün para ihtiyacının önemli derecede arttığına değinen banka, politika faizindeki düşüşe rağmen bankalardaki faiz oranlarının arttığına dikkat çekti.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"
Bloomberg'in aktardığına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın doğrudan döviz müdahalesiyle toplamda 7,3 milyar dolarlık satış yaptığını belirten BofA, duyurulan kur korumalı Türk lirası mevduatının ihtiyaç olduğu takdirde daha fazla rezerv kullanılabileceğini işaretini verdiğini dile getirdi.

BofA'nın raporunda kur korumalı Türk lirası mevduat uygulamasının negatif reel faizden kaynaklanan sorunlara çözüm üretemeyeceğini ve mali olarak sürdürülebilir olmadığını da vurguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum