Bakanlıktan doğalgaza zam sinyali: Fiyatlar zorlayıcı olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar'dan doğalgaza ilişkin çıkış geldi. Bayraktar, Türkiye'nin doğalgaz talebinin bu sene 'çok yüksek' olacağını belirterek "Doğalgaz fiyatları zorlayıcı olacak" dedi. Ekim ayı başında doğalgaz fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor.

Bakanlıktan doğalgaza zam sinyali: Fiyatlar zorlayıcı olacak
21 Eylül 2021 - 12:29

KARDEMİR ve Kardökmak Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan "huzur hakkı" parası ile toplam aylık 77 bin 140 TL maaş aldığı ortaya çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. 

Bayraktar, Türkiye'nin doğalgaz talebinin bu yıl 60 milyar metreküp civarında çok yüksek bir seviyede olacağını belirterek, "Doğalgaz fiyatları zorlayıcı olacak" dedi. Bayraktar, Türkiye'nin bu yıl yükselecek talebi nedeniyle Gazprom ve diğer likit doğalgaz şirketleriyle yeni kontratların görüşüldüğünü açıkladı.

GAZ FİYATLARI ZİRVEDE
Bloomberg HT'nin aktardıklarına göre, Küresel düzeyde doğalgaz fiyatlarında devam eden yukarı yönlü ivme Türkiye'deki spot doğalgaz fiyatlarına da yansımış, spot doğalgaz piyasası referans fiyatında yılın rekoru 14 Eylül'den bu yana yükselmeye devam ediyor.

Spot doğalgaz piyasasında 1000 metreküp gazın referans fiyatı 14 Eylül tarihinde 2 bin 275 lira 26 kuruşla yılın rekorunu kırdıktan sonra kademeli olarak yükselmeye deva mederek rekor tazeledi. Spot doğalgaz fiyatları 20 Eylül'de 1000 metreküp başına 2 bin 429 liraya kadar ulaştı.

Gazprom’dan yapılan açıklamada bu yılın başından itibaren Türkiye’ye yapılan doğalgaz ihracatının 20,3 milyar metreküpe ulaştığı bildirilmişti. Şirket Türkiye’ye söz konusu dönem için rekor oranda doğalgaz tedarik ettiğini bildirdi Gazprom Türkiye’ye 2020’de aynı dönemde 8 milyar metreküp tedarik etmişti.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum