Bakanlık harekete geçti: Kinder ürünleri Türkiye'de de toplatılıyor!

Kinder'a ait bazı ürünlerde Salmonella bakterisine rastlanılmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, bazı ürünleri piyasadan toplatma kararı aldı.

Bakanlık harekete geçti: Kinder ürünleri Türkiye'de de toplatılıyor!
21 Nisan 2022 - 16:37


Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder markalı ürünleri piyasadan toplatma kararı aldı. NTV’nin haberine göre, Avrupa Birliği’nden gelen bildirim üzerine bu kararın alındığı belirtildi.

Buna göre, bakanlık kararıyla ‘Kinder Schoko Bons’ ürünü piyasadan toplatılacak.

Öte yandan, Salmonella bakterisine rastlanması nedeniyle Avrupa’da bazı ülkelerde Kinder marka ürünlerin toplatılmasının ardından, Türkiye’de ikinci bir talimata kadar bu ürünlerin ithalatında yüzde 100 salmonella analizi yapılması zorunluluğu getirilmişti.

Bunun üzerine Kinder Türkiye’den de dün yazılı bir açıklama gelmiş; açıklamada “Ürünlerimizin güvenli olduğu teyit edilmiştir” denilmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “İthalat prosedürünün bir parçası olarak, mikrobiyolojik analiz sıklığının artırılması, Bakanlığın görev ve sorumlulukları çerçevesinde yapılan mutad (alışılmış) bir uygulamadır. Ferrero Türkiye Çikolata olarak tarafımızca ithal edilen ve piyasaya sunulan tüm Kinder ürünlerinin güvenli olduğunu bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum