Bakan yardımcısının danışmanlık yaptığı filme, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 1 milyon lira destek

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın danışmanlığını yaptığı “Mahi - Üsteğmen Kara Fatma” adlı filme bakanlık tarafından 1 milyon lira destek verildiği ortaya çıktı. Bakanlığa destek için başvuran 48 filmden 32'sinin reddedildiği öğrenildi.

Bakan yardımcısının danışmanlık yaptığı filme, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 1 milyon lira destek
22 Mayıs 2021 - 09:23

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı “Mahi - Üsteğmen Kara Fatma” isimli uzun metraj filme, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından 1 milyon TL'lik geri ödemesiz destek verildiği ortaya çıktı.


CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bakan yardımcısı Demircan'ın danışmanlığını yaptığı filme bakanlık desteği verilmesine tepki gösterdi. Emir, “Yandaş için her imkânı seferber eden AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor” diyerek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a “Yardımcınız ne kadar danışmanlık ücreti aldı” sorusunu yöneltti.

Emir şu ifadeleri kullandı;
“Söz konusu film 1 milyon TL’lik geri ödemesiz desteğe hak kazanmış. Desteğin, 24 Nisan’da açıklanmasının ardından filmin senaristi İlknur Bektaş, 6 Mayıs’ta sosyal medya hesabından skandalı ortaya çıkaran bir paylaşımda bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ı ziyaretinden bir fotoğraf paylaşan Bektaş, ‘Yıllardır çalışmalarımı bilen, inanan, kültür sanat tarihimizin daha ileri taşınması için desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’ın Mahi filmimizin danışmanı olması bizim için büyük mutluluk’ ifadesini kullanıyor.”

"36 FİLME DESTEK VERİLMEDİ"
Bakanlığın duyurusuna göre desteklemeye toplam 48 başvuru geldiğini, bunlardan 32’sinin uygun bulunmadığını, 16’sına destek verileceğini anımsatan Emir, “Filmlerin değerlendirme aşamasında bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bulunduğu konum itibarıyla tüm projelere eşit mesafede durması gerekirken tam aksine başvuran projeler arasından birine danışmanlık yapmış. Buradan da anlaşılacağı üzere bakan yardımcısı Demircan, kendi danışmanlığını yaptığı film projesine kaynak sağlanmasına aracılık ediyor” değerlendirmesini yaptı. 

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Emir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a, Demircan’ın film projesinden ne kadar danışmanlık ücreti aldığını sordu. Emir, “Bakanlığa destek başvurusu yapan bir projede bakan yardımcısının danışman olarak görev alması, danışmanlık ücreti alsın ya da almasın, hiçbir şekilde kabul edilemez. Söz konusu durum başvuru yapan filmler arasında haksız rekabete yol açar. Bu skandal, seçici kurulun tarafsızlığına ve desteğe hak kazanan film projelerine de gölge düşürdü” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum