Ayasofya'nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi!

Sanat Tarihi Derneği, 2020 yılında camiye çevrilen Ayasofya'nın, tarihi İmparatorluk Kapısının tahrip edildiğini açıkladı.

Ayasofya'nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi!
19 Nisan 2022 - 11:44 - Güncelleme: 19 Nisan 2022 - 11:50


Sanat Tarihi Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Ayasofya'nın İmparatorluk Kapısı'na kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildiğini duyurdu.

Zarar gören kapının fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan dernek yetkilisi, Ayasofya’daki yetkili kişiye, “Tutanak tutularak kameralardan suçlunun tespit olmasını talep ettiğini” belirtti.

Sanat Tarihi Derneği'nin paylaşımı şöyle:
"Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım.

Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine isminin Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef. Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirtip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettim.

Fakat komik bir şekilde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını, kendilerinin orayı tamir edeceklerini söyledi. Hatta bu şekilde olmaz suçlunun bulunması İçin savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söyledi.

Böyle bir şahsın dünyanın en önemli mimari eserlerinden Ayasofya Camisinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması için ayrı ayrı şikayetçi olacağız. Saygılarımızla."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum