Avusturya Başbakanı Kurz: "Bu hasta ideolojiyi ithal etmek istemiyorum, Mülteciler için uygun yer Türkiye"

Avusturya Başbakanı Kurz, Afganistan'dan başlayan göç hareketinin Türkiye'ye yönlenmesi gerektiğini ve AB'nin bu kişileri almaması gerektiğini söyledi. Kurz, "Bu hasta ideolojiyi ithal etmek istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Avusturya Başbakanı Kurz: "Bu hasta ideolojiyi ithal etmek istemiyorum, Mülteciler için uygun yer Türkiye"
26 Temmuz 2021 - 16:16

Merkel'den sonra Avusturya Başbakanı Kurtz da göç hareketlerinin Türkiye'ye yönelmesi gerektiğini ileri sürdü. Kurtz, "Ülkeme bu hasta ideolojiyi ithal etmek istemiyorum" ifadelerini kullanırken, Türkiye'nin Afganistan'dan gelecekler için güvenli bir ülke olacağını söyledi

DW'nin haberine göre Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ABD askerlerinin çekilmesiyle Afganistan'dan başlaması beklenen yeni göç dalgasıyla ilgili Avrupa Birliği'ne uyarılarda bulundu.

Bild'e bir mülakat veren Kurz, Afgan mülteciler açısından "komşu ülkelerin, Türkiye'nin ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerinin daha doğru yer olduğunu" söyledi.

Kurz "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" dedi.

AVRUPA'YA GELEN SIĞINMACILAR AB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELERE İADE EDİLMELİ
Avusturya Başbakanı sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini söyledi.

"Oradaki insanlar için durum dramatik; bu göç akımlarına yol açacak" diyen Kurz, Afganistan'daki sorunların Almanya ve Avusturya'nın 2015'te olduğu gibi kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini belirtti.

Avrupa ve Almanya'nın düzensiz göç karşısında 2015 yılında izlediği çizginin değişmiş olmasından memmnun olduğunu söyleyen Kurz "Avrupa Birliği olarak o dönemki durumun tekrar oluşmasına engel olmak için yaz mevsiminden itibaren etkin olmalıyız" dedi.

GÖÇLERDEN SONRA ŞİDDET SUÇLARI ARTTI
Kurz kendi hükümetinin iltica başvurusu reddedilen sığınmacıları Afganistan'a sınırdışı etme tutumunu ise sürdüreceğini ve Taliban'ın kontrolü altındaki bölgeleri genişletmesinin de buna engel olmayacağını söyledi.

Afganistan'dan gelen sığınmacıların sayısının artmasıyla şiddet suçlarının da artmasından endişe ettiğini söyleyen Kurz "Suç istatistiklerine bakmanız gerek. Burada vahşet olarak yaşananların çoğu geçmişte yoktu. Belli gruplarda sayılar son derece açık, kadınlara yönelik cinsel şiddetin sıklaşması mesela" dedi.

BU HASTA İDEOLOJİYİ İTHAL ETMEK İSTEMİYORUM
Göç yoluyla Avrupa'da İslamcılığın artmasından da endişe duyduğunu söyleyen Kurz "Bu hasta ideolojiyi Avrupa'ya ithal etmek istemiyorum" diye konuştu. Tüm sığınmacıların aynı kefeye konamayacağını söyleyen Kurz "Ama bu göç akımları nedeniyle geçen yıllarda Avrupa'ya çok fazla antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ithal ettik. Gelen insanlar arasında açıkça homofobik olan ve kadınların haklarını kayıtsız şartsız yukarıda tutmayanların sayısı çok" dedi.

Kurz, Haziran ayında Viyana'da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun genç Afgan erkekler tarafından uyuşturucu verilerek istismara uğradığı ve öldürüldüğünü hatırlattı.AB, GÖÇÜ AVRUPA'YA GETİRTMEMEK İÇİN TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERE MALİ YARDIMA HAZIRLANIYOR
Reuters haber ajansı, geçen hafta AB'nin göç akınını sınırlandırabilmek üzere Afganistan ve Afganistan'a komşu ülkeler için yeni bir mali yardım paketi planladığını bildirmişti. Ajansa konuşan ve isimleri açıklanmayan iki AB yetkilisi ve konuya yakın bir diplomat, henüz hazırlık aşamasındaki planın Afganistan, Pakistan ve bölge ülkelerine mali yardımların artırılmasını içerdiğini kaydetmişti.

AB yetkilileri, 2016'daki mülteci mutabakatıyla Suriyeli sığınmacıları barındıran Türkiye'nin Afgan sığınmacı ve göçmenlerin barındırılmasında da rol oynayabileceği üzerinde durulduğunu belirtmişti. AB kaynakları, Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için 2024 yılına kadar ödenmek üzere ayrılan ek 3,5 milyar euro kaynaktan ayrı yeni bir mali yardımın gündemde olduğunu da ifade etmişti.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mert
  1 ay önce
  Ne hikmetse Allah tüm İslam aleminde 55 ülkede yaşanan bizde Erdoğan iktidar hükümetinde olduğu gibi saltanat şatafat israf müsrif olurken, Halkı ise açlık susuzluk hastalık fakirlik sefalet ekonomi çöküntü içinde cezalandırmaktadır, Sonunda bun gibi durumlar kaçınılmazdır. Acaba neden siz bunu hiç kendinizi sordunuz düşündünüz mü? Diyeceksiniz ki, bizim Müslümanların hayatı Ahiret’de Cennet’de olacak. Hayır hayır efendim o sizin kuruntunuzdur. Anlaşılan oki, Dünyada islam alemi Hristiyan ve Yahudilerden çok daha sapkınlık içindeler ki, Allah bu cezayı Müslümanlara layık görmektedir. Tüm bu yaşananlar gereksiz boşuna değilllllll. Bundan bizim bir ders çıkaracak olduğumuz kesin. Hani ikide bir dersiniz ya bunda da vardır bir hikmet!
 • Mert
  1 ay önce
  Merkel dahi biliyor artık Erdoğan'ın gideceğini. Ömrünün dolduğunu tüm dünya görüyor bu sadece Takvim meselesi. Aynen şöyle der Mossad: “Birine para verdiniz mi, onu devşirmiş olursunuz! Çünkü parayı alan, bunun bir karşılığının olacağını bilir. Ve o karşılığı da istendiği anda ödeyecek olmayı kabul etmiş olur…” Anlaşılan Erdoğan'ı kandırmak o kadar kolayki Merkel bile bunun farkında.