Avukatlardan dikkat çeken protesto! Avukat Deniz Aksoy: Görme engelli meslektaşımıza yapılanları kabul etmiyoruz

İstanbul’da görme engelli avukat Mümin Özeken’in bir savcı tarafından ayrımcılığa uğradığı iddiası ortalığı karıştırdı. Tepkiler çığ gibi büyürken, Ankara Barosu Demokratik Sol Avukatlar Başkan Aday Adayı Avukat Deniz Aksoy “Bu yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir” açıklaması yaptı.

Avukatlardan dikkat çeken protesto! Avukat Deniz Aksoy: Görme engelli meslektaşımıza yapılanları kabul etmiyoruz
07 Nisan 2022 - 18:14


Görme engelli Avukat Mümin Özeken’in, İstanbul’da Cumhuriyet Savcısı Emin G. tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını belirten bir grup avukat protesto gösterisinde bulundu. Görme Engelli Evrensel Hukukçular Derneği başta olmak üzere çok sayıda avukatın katıldığı protesto kapsamında Ankara Sıhhiye Adliyesi önünde basın açıklamasında bulunuldu.

İstanbul’da avukatlık yapan ve beş yaşında geçirdiği kaza sonucu gözlerini kaybeden Avukat Mümin Özeken, geçtiğimiz 5 Nisan günü kendi adına işlem yapmak üzere gittiği Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Emin G. tarafından ayrımcılığa maruz kaldığı ileri sürülmüştü. Avukat Özeken, isteğini açıkça belirtmesine rağmen tanımadığı kişilerden oluşan hazirun ve bir müşteki ile ifade tutanağı imzalamaya zorlandığını ve bu muamele nedeniyle müşteki sıfatıyla ifade veremediğini açıklamıştır.

Avukatlar Günü’nde yaşanan ayrımcılığa ilişkin bugün Sıhhiye Adliyesi önünde, Görme Engelli Evrensel Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Şerif Ali Mutlu ile dernek üyeleri, Ankara Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Avukat Merve Bayram, Ankara Barosu Demokratik Sol Avukatlar Başkan Aday Adayı Avukat Deniz Aksoy ve baro bünyesindeki çok sayıda avukatın katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

AVUKAT DENİZ AKSOY: “KABUL EDİLEMEZ”
Ankara Barosu Demokratik Sol Avukatlar Başkan Aday Adayı Avukat Deniz Aksoy şunları aktardı: “Bizler engelli yurttaşlarımızın hak arama mücadelesine destek verirken İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Mümin Özeken’in ayrımcılığa uğraması kabul edilemezdir. Yargının savunma ayağı olan avukatlar mesleğini icra ederken hiçbir ayrımcılığa uğramamalıdır.”


İNSANİ HAKTIR
Açıklamada konuşan ve meslektaşlarının uğradığı ayrımcılık nedeniyle duydukları derin üzüntüye dikkati çeken Ankara Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Merve Bayram şunları aktardı: “Bizler engelli bireylerin adalete erişiminde onları yalnız bırakmazken meslektaşımızın ayrımcılığa uğraması hepimizi derinden üzmüş ve durumun vehametini ortaya koymuştur. Yargının unsurlarından olan kolluk, hakim, savcı ile adliye personelinin ivedi olarak engelli hakları konusunda eğitilmesi gerekmektedir. Anayasa ve kanunlara dayanan haklarımızı kullanmak için mücadele etmemeliyiz. Bu haklar dezavantajdan kaynaklanan tesis edilmesi gereken haklar değil, insan olmaktan kaynaklanan haklardır. Engelli hakları insan haklarıdır.”

ADALET HERKESE EŞİT OLMALI
Tüm avukatları dayanışmaya ve süreci takip etmeye davet eden Bayram, “Engelli Hakları Merkezi olarak yurttaşlarımız ile meslektaşlarımızın ayrımcı tutuma maruz kalmamasını sağlayacak, adalete erişimi herkes için eşit hale getirmek için çalışacağız. Meslektaşımıza yapılan hukuki dayanaktan yoksun ayrımcı davranışı kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu’ndan  Av. Fatma İlkaya Aktaş, Av. Turgay Baltaş, Av. Tarık Teoman başta olmak üzere çok sayıda avukatın katılımıyla tamamlandıç
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum