Avrupa Süper Ligi nedir, Avrupa Süper Ligi'nde hangi kulüpler var

Futbolda tabiri caizse devrim yaşanıyor. UEFA'nın organizasyonlarından çekilmeyi göze alan Avrupa'nın dev kulüpleri kendi aralarında Avrupa Süper Ligi ismini verdikleri bir lig kurma kararı aldılar. UEFA ve FIFA'dan çok sert tepki geldi.

Avrupa Süper Ligi nedir, Avrupa Süper Ligi'nde hangi kulüpler var
19 Nisan 2021 - 02:52 - Güncelleme: 19 Nisan 2021 - 03:11
Futbolda tarihi anlar yaşanıyor. Uluslar arası organizasyonlardan çıkarılmayı göze alan Avrupa'nın dev kulüpleri kendi aralarında lig kurma kararı aldı.

Avrupa futbolunda devrim niteliğindeki Avrupa Süper Ligi, resmen kuruldu. Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı. Real Madrid başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi'nin kurucu başkanı seçildi. Juventus Başkanı Andrea Agnelli ise Avrupa Süper Ligi’nin 2. Başkanı oldu.

AVRUPA SÜPER LİGİ MAÇLARI NASIL OYNANACAK
Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi'nin başkanı seçildi. Lige 3 kurucu üye kulübün daha katılacağı duyuruldu. 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

Kurucu kulüplerin, yeni lig ve bir bütün olarak futbol adına en iyi sonucu elde etmek için UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüşmeyi “dört gözle” beklediği kaydedilen açıklamada; Avrupa Süper Ligi'nin kuruluşunun, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Avrupa futbol ekonomisindeki istikrarsızlığı hızlandırdığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

Açıklamada; kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu aktarıldı. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar Euro ödeneceği ifade edildi.

GALATASARAY AVRUPA SÜPER LİGİ'NDE OLABİLİR
İngiliz The Sun'da yayınlanan bir haberde, kurulan yeni ligle ilgili Türkiye'den Galatasaray ve İrlanda'dan Celtic'e de teklif gittiği ve ilerleyen günlerde bu sürecin resmileşebileceği ileri sürüldü. 

KENDİ DÜNYA KUPAMIZI YARATIRIZ
Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez: "Eğer bu turnuvaya katılan oyuncuların 2022 Dünya Kupası'na katılmasına izin verilmezse, kendi Dünya Kupası turnuvamızı yaratırız, büyütecek bir şey yok."

YORUMLAR

  • 0 Yorum