Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye yeşil ışık: Engelleri aşmaya hazırız

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Türkiye'nin üyelik süreci hakkında konuştu. Türkiye'nin üyeliğine yeşil ışık yakan Borrell, "Türkiye'nin AB sürecinde zorluklar yaşadık. AB bu engelleri aşmaya hazır" dedi.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye yeşil ışık: Engelleri aşmaya hazırız
13 Mart 2022 - 10:16


Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Antalya Diplomasi Forumu'na katılmak üzere Türkiye'ye geldi. CNN Türk'e konuşan Borrell, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin üyelik sürecine yeşil ışık yakan Borrell, "Türkiye'nin AB sürecinde zorluklar yaşadık. AB bu engelleri aşmaya hazır" diye konuştu.

Borrell, "Şu anda Ukrayna'dan kaçan insanlara kapılarımızı nasıl açıyorsak aynı şekilde Türkiye de Suriye'den kaçanlara açtı kapılarını. Siz Suriye'nin komşususunuz, biz de Ukrayna'nın komşusuyuz. Bir Ukrayna ile komşu olduğu için böyle davranıyoruz. Siz de Suriye ile komşu olduğunuz için öyle davrandınız. Ukrayna ile çok ciddi bir anlaşmamız var. Rusya Kırım'ı ilhak ettiğinden beri onları destekliyoruz. 40 milyon Euro verdik onlara. Desteğe muhtaç bir ülke çünkü" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için konuşan Borrell, şöyle devam etti:
"Türkiye çok kilit bir rol oynuyor. Benim beklentim Türkiye'nin bu rolü oynamayı sürdürmesi yönünde. İlk adım bakanları bir araya getirmekti. Biliyorum bir sonuç çıkmadı. Bunu beklemiyorduk zaten. Bu ilk adım oldu. Türkiye bölgesel bir güç ve ondan da daha fazlası. Hem Rusya'da hem Ukrayna'da nüfuz sahibi. Hem aday ülke. AB ile çok güçlü bağları var. Şu anda ateşkes sağlanmalı. İnsanlar açlıktan, soğuktan, bombalardan ölüyorlar. Bu ateşkes geciktiğinde daha fazla insan ölüyor. Yüzbinlerce mülteci oluyor. Bu ateşkes bir an önce sağlanmalı."


YORUMLAR

  • 1 Yorum