Avrupa Birliği harekete geçti: Sığınmacıların Türkiye'de kalması için milyonlarca euroluk fon!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, "Türkiye'deki sığınmacıların eğitim için 530 milyon Euro ilave fon desteği sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği harekete geçti: Sığınmacıların Türkiye'de kalması için milyonlarca euroluk fon!
26 Mayıs 2022 - 17:21


Türkiye'den gelen göçleri engellemek için Yunanistan sınırına çelik duvarlar ören, kameralar ve radarlar yerleştiren, ses bombaları ile müdahale eden, Akdeniz'de botları batıran Avrupa, sığınmacıları Türkiye'de tutmak için fon sağlamaya devam ediyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, "Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu işbirliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 (yaklaşık 9.2 milyar TL) milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak." dedi.

"OKULLARDAKİ SIĞINMACI SAYISI 750 BİNE ULAŞTI"
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, şöyle konuştu:
Bugün itibarıyla okullardaki geçici koruma altındaki öğrenci sayısı 750 binlere ulaştı. Özellikle temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu uyumun yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak, insanların mutluluğu ve refahını sağlamak. PIKTES +(artı) ile devam edeceğiz. Bizim için aynı keyif ve mutluluk devam edecek. İyi bir proje, bugün iyi bir amaç için buradayız.

"Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye'de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor.

Türkiye'ye ayrılan 6 milyar avroluk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500'den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz.

Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek"

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum