Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın! Kundaklama iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine miras bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yangın çıktı. 1 kişi kundaklama iddiasıyla gözaltına alındı. 5 hektarlık alana yayılan yangın kontrol altına alındı.

Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın! Kundaklama iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı
25 Temmuz 2021 - 13:05 - Güncelleme: 25 Temmuz 2021 - 13:48

Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın çıktı. Ağaçlık alanda çıkan yangın 5 hektarlık alana yayılırken, kundaklama iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı.

Yangın, Ankara İtfaiyesi'nin yoğun çabasıyla kontrol altına alındı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ta olay yerine gelerek bilgi basın mensuplarına bilgi verdi.

Yavaş, yaptığı açıklamada, "Yangını bir kişi çıkarmış. Aldığım bilgiye göre o şahıs güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı" dedi.

Sosyal medya hesabından da paylaşım yapan Mansur Yavaş, "Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yangın, OGM koordinasyonundaki söndürme çalışmalarına Ankara İtfaiyemizin de desteğiyle kontrol altına alındı. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin fikri ve coğrafi miraslarını sonuna kadar koruyacağımızı hatırlatırım. Ankara #YeşilinBaşkenti olacak" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK TARAFINDAN HAZİNE'YE BAĞIŞLANDI
İlk adı "Orman Çiftliği" olan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün mülkü olan alan 1925 yılında kuruldu. 1937 yılında Atatürk tarafından Hazine'ye bağışlanan çiftliğin adı 1 Nisan 1950'de yürürlüğe giren 5659 sayılı Kanun ile "Atatürk Orman Çiftliği" adını aldı.

LİMAK, LÜKS VİLLA YAPMAK İÇİN PROJE HAZIRLAMIŞTI
Limak Holding'in Atatürk Orman Çiftliği üzerindeki çimento fabrikası arazisine lüks konutlar ve dükkanlar yapmak için proje hazırladığı ortaya çıkmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ise bu projeye olumsuz görüş bildireceği ve ilerleyen günlerde Limak yetkililerine ileteceği öğrenilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum