Asli Özkısırlar'ın ölümüne ilişkin açıklama: "Uygun koşullar sağlanana kadar yatışı ertelendi"

İzmir’de günlerce hastanelerde boş yatak bulamadığı yatışı yapılamayan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Aslı Özkısırlar, dün hayatını kaybetti. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden olaya ilişkin yapılan açıklamada "Uygun koşullar sağlanana kadar yatışının ertelenmesine karar verilmiştir" denildi.

Asli Özkısırlar'ın ölümüne ilişkin açıklama: "Uygun koşullar sağlanana kadar yatışı ertelendi"
03 Nisan 2021 - 12:22

İzmir Konak'ta takı satarak geçimini sağlayan ve romatizmal hastalığı bulunan Aslı Özkısırlar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla günlerce hastanede yatak sırası beklediğini ve boş yer olmadığının söylendiğini açıklamıştı. Dün hayatını kaybeden Özkısırlar hakkında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı.

Süreçle ilgili detaylı incelemenin sürdüğü belirtilen açıklamada, "Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır" denildi. Özkısırlar'ın 'Uygun koşullar sağlanana kadar' yatışının ertelendiği belirtildi.

"Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım" diyen Özkısırlar'a ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Yataklar tam dolu olmamasına rağmen, uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir" denildi. İl Sağlık Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"10.03.2021’tarihinde başvurduğu Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile, yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte, hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından, acil bir durum olmadığı gerekçesiyle, COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına, hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen, uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.

Ancak hastamız 31.03.2021 günü saat 23.50 ‘de bulantı kusma, çarpıntı şikâyetleri ile 112 Acil ambulans ile evinden İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise getirilmiştir. Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır.

Ertesi gün genel durumu kötüleşen hasta, Cogan Sendromu+ Pulmoner ödem tanısıyla entübe edilmiş ve hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 02.04.2021 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

İmmunosupresif tedavi almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum