Aşılamada zorunlu test dönemi: İşte aşı olmayanlar için yeni kurallar!

Türkiye'de aşılama çalışmaları devam ederken aşı olmayanlara yönelik yeni tedbirler getirildi. Kabine toplantısının ardından açıklanan yeni kararlara göre, 6 Eylül'den itibaren aşı olmayanlar birçok faaliyet için test yaptırmak zorunda kalacak. İşte aşı olmayanlar için getirilen yeni tedbirler...

Aşılamada zorunlu test dönemi: İşte aşı olmayanlar için yeni kurallar!
21 Ağustos 2021 - 09:19
Türkiye'de 45 milyondan fazla insan koronavirüse karşı en az 1 doz aşısını yaptırdı. 18 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 73,52'si aşılanırken, aşı yaptırmayan vatandaşlar için yeni tedbirler hayata geçirildi. Kabine toplantısında açıklanan kararların ardından aşı olmayanlar 6 Eylül'den itibaren birçok faaliyet için test yaptırmak zorunda.

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi.

AŞI OLMAYAN ÖĞRETMENLERE HAFTADA 2 KEZ TEST ZORUNLULUĞU
Buna göre PCR testleri eğitim sektöründeki çalışanlara ücretsiz olacak. Aşı yaptırmayan öğretmen ve diğer personel zorunlu olarak haftada en az iki kez PCR testi yaptıracak. PCR testlerinin, diğer alanlarda ücretli olup olmayacağı ise henüz belli değil. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde bir açıklama yapabileceği belirtildi.

TOPLU ETKİNLİKLERE GİRMEK İÇİN TEST ŞARTI
Hürriyet'in haberine göre PCR testi uygulamasının aşıyı teşvik için kapsamı genişletildi. İçişleri Bakanlığı, dün aşı olmayanlar için toplu alanlarda PCR testi zorunluluğuna ilişkin "Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu" konulu genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi. Buna göre, 6 Eylül'den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. İşletmeciler, etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişinin aşılı/geçirilmiş hastalık veya 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasını yapacak.

ŞEHİRLERARASI YOLCULUKLARDA DA TEST ZORUNLULUĞU
Genelgeyle aşı kartı ve PCR zorunluluğu özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatlerde de 6 Eylül'den itibaren başlıyor. Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Hastalığı geçirmemiş, aşı olmamış veya negatif PCR testi olmayan kişilerin şehirlerarası seyahatine ve etkinliklere katılmasına izin verilmeyecek. İlerleyen dönemde aşı kartı ve PCR zorunluluğu istenecek yerlerin sayısı da arttırılabilecek. AVM'lere girişte test istenip istenmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. PCR testi yaptırmayanlar AVM'lerdeki sinema salonlarına giremeyecek.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şerife Keskin.
    1 ay önce
    Hem mecbur tutmuyoruz deyip hemde hayatı kısıtlamak için ya aşı ya test diretmesi ne oluyor insanları bunalıma sokmayın ne olur. Aşı herkese herhastalığa iyi gelmiyor belki. Pcr testi yolculuğa çıkmadan hastane yapmaz özelde 250tl artı yol parası nasıl verelim.