Asgari ücretle ilgili yeni gelişme! Erdoğan, AGİ ve vergi muafiyeti konusunda bakanlarla görüşecek

Asgari ücretin 4 bin 253 TL olarak belirlenmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. Erdoğan'ın, Kabine toplantısının ardından AGİ konusunda Hazine Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile toplantı yapacağı belirtildi.

Asgari ücretle ilgili yeni gelişme! Erdoğan, AGİ ve vergi muafiyeti konusunda bakanlarla görüşecek
20 Aralık 2021 - 14:56


Asgari ücretle ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari geçim indirimi (AGİ) konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir toplantı yapacağı belirtildi.

VERGİ MUAFİYETİ
Ayrıca AKP'ye yakın kaynaklar, asgari ücretteki vergi muafiyetinin kapsamının genişletilebileceğini belirterek, konunun Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile AKP Meclis Grubu’nun katılacağı dar kapsamlı bir toplantıda ele alınacağını bildirdiler. Kaynaklar, konunun Erdoğan’a da aktarılarak bir karar alınacağını vurguladılar.

Dünya Gazetesi'nden Canan Sakarya'nın haberine göre; asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını öngören torba kanun teklifinde işverenleri şaşırtan bir ayrıntı ortaya çıkmıştı.

Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasının aksine, teklifte asgari ücretin üzerinde elde edenlerin maaşlarından asgari ücret kadarlık kısmından vergi alınmayacağına ilişkin hüküm yer almadı. Birçok işveren, asgari ücretteki yüzde 50 artışa karşın, diğer çalışanlar için vergi avantajı getirileceği için artış oranına destek vermişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum