Araba sahiplerine kötü haber: İndirimler pompaya yansımayacak, ÖTV'ye gidecek!

Döviz kurlarında yaşanan düşüşün ardından milyonlarca vatandaş akaryakıt fiyatlarına indirim bekliyordu. Ancak EPGİS'den kötü bir haber geldi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıttaki ÖTV düzenlemesi nedeniyle indirimlerin pompaya yansımayacağını açıkladı. Aktaş, "Gelen zamlar ise direkt pompaya yansıyacak" dedi.

Araba sahiplerine kötü haber: İndirimler pompaya yansımayacak, ÖTV'ye gidecek!
22 Aralık 2021 - 13:02 - Güncelleme: 22 Aralık 2021 - 13:12


Milyonlarca vatandaşa akaryakıt fiyatları için kötü haber geldi. Akaryakıt ürünlerine yapılan ÖTV düzenlemesiyle birlikte eşel mobil sistemi sona erdi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, “Yeni düzenlemeyle akaryakıtta eşel mobil sistemi sonlandırılmış oldu. Bundan sonra gelen indirimler ÖTV'yi karşılayana kadar yansımayacak. Gelen zamlar ise direkt pompaya yansıyacak" dedi.

ÖTV KARŞILANANA KADAR İNDİRİM YOK
T24'ün haberine göre EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, şunları söyledi:
"Eşel mobil sistemiyle, devlet akaryakıttaki ÖTV alacağından vazgeçiyor ve 2 Nisan 2020 tarihinde hesaplanan ÖTV tutarı kadar miktar, pompa fiyatına yansıtılmıyordu. Şimdi yeni uygulamayla devlet ÖTV'deki feragat sisteminden vazgeçmiş oldu.  Bu fiyatlar 2 Nisan 2020 tarihi itibari ile benzinde 2.53 TL, motorinde 2.05 TL, LPG'de ise ÖTV litrede 1 TL'ydi. Şimdi akaryakıtta gelen tüm indirimler öncelikle ÖTV'nin yerine konması için kullanılacak.

"2 TL İNDİRİM BEKLİYORDUK AMA POMPAYA YANSIMAYACAK"
Örneğin bu hafta LPG'ye 1 TL civarında indirim bekliyorduk. Yarın ve öbür gün benzinde de 2 TL civarlarında indirim bekliyorduk. Ama bu olası indirimler ilk etapta pompaya yansımayacak.  Zam geldiğinde de yine aynı şekilde fiyatlar doğrudan pompaya yansıyacak. Aslında devlet artık ÖTV'deki feragatinden vazgeçmiş oldu ve teknik olarak eşel mobil uygulaması sonlandırılmış oldu. 2021 yılında devletin vazgeçiş rakamı 66-67 milyar TL civarındaydı. 2022 yılında tüketimde yüzde 5 civarında artış söz konusu olursa bu da 70 milyar TL'yi geçebileceğini gösteriyor.

Öte yandan bizim kâr marjlarımızda çok düştü. Şu anda fiyatlar 5 TL de olsa 10 TL de olsa bize maktu olarak verilen rakam 1 TL brüt. Biz bu 1 TL'yi biz dağıtım şirketleri ve bayiler yüzde 55 ve yüzde 45 olarak paylaşıyoruz. Yani bayiler olarak biz 55 kuruşluk brüt marja sahibiz. Son dönemde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar, bizim nakliye ücretlerimizi de çok yukarılara çekti. Temel giderler, personel maaşları ve SGK giderlerimizi karşılayamıyoruz. Bir an önce kâr marjlarımızın en azından asgari ücretin artırıldığı oranda artış talep ediyoruz.”

POMPADA İNDİRİM OLMASI İÇİN GEREKEN MİKTAR
Kur ve enerji fiyatlarındaki artışın tüketiciye tam olarak yansıtılmaması için akaryakıtta eşel mobil sistemi kullanılıyordu. Bu kapsamda devlet benzinin litresinde 2.53 TL, motorinde 2.05 TL, LPG'de 1 TL'lik ÖTV'den feragat etmişti.

Son kararla beraber kur veya enerji fiyatlarındaki olası düşüşlerin pompa fiyatına yansıması için bu ÖTV miktarlarından yüksek bir indirim gelmesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum