Apple'dan iPhone, Mac ve iPad'ler için 'acil' yazılım güncellemesi!

Apple tüm Mac, iPhone ve iPad'ler için acil bir güncelleme yayınladı. Apple, bu cihaz kullanıcılarının hiçbir linke tıklamadan hacklenmesine olanak sağlayan bir güvenlik açığını kapamak için işletim sistemi güncellemesi yayınladığı belirtildi.

Apple'dan iPhone, Mac ve iPad'ler için 'acil' yazılım güncellemesi!
14 Eylül 2021 - 09:57

Teknoloji devi Apple, iPhone, Mac ve iPad'ler için 'acil' bir güncelleme yayınladı. Tüm Mac, iPhone ve iPad'leri etkileyen ve bu cihazların kullanıcılarının hiçbir linke tıklamadan hacklenmesine olanak sağlayan bir güvenlik açığını kapamak için işletim sistemi güncellemesi yayınladığı belirtildi.

CNN'in haberine göre; bağımsız araştırmacılar, söz konusu güvenlik açığının Suudi bir aktivisti gözetlemek için kullanıldığını açıkladı. Toronto Üniversitesi Citizen Laboratuvarı'ndan araştırmacılar, yazılımın şubat ayından beri kullanıldığını belirtti.  Bu açık üzerinden İsrailli NSO Group tarafından üretilen ve birçok ülkede gazetecilerin ve hak savunucularının izlenmesi için kullanıldığı ortaya çıkan Pegasus yazılımı bir Suudi aktivistin telefonuna yerleştirildi.

Araştırmacılar, Apple'ın pazartesi günü yayınladığı acil güncellemede, bilgisayar korsanlarının herhangi bir bağlantıya tıklamadan kullanıcının telefonuna sızmasına izin veren iMessage yazılımındaki açıklığı kapattıklarını söyledi. Citizen Lab, Suudi aktivistin anonim kalmayı tercih ettiğini söyledi.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum