Anket: Türkiye'de halk göç dalgasından şikayetçi, AKP ve MHP seçmeni tepkili!

Aksoy Araştırma, “Afgan göçü” konulu anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre halk Afganistan'dan gelen göç dalgasına karşı büyük endişe duyuyor. İktidarın göç politikasına karşı duyulan memnuniyetsizlik ise AKP ve MHP seçmeninde üst seviyede. İşte anketin sonuçları...

Anket: Türkiye'de halk göç dalgasından şikayetçi, AKP ve MHP seçmeni tepkili!
24 Ağustos 2021 - 08:44

Türkiye, kaçak girişleri ve Afgan göç dalgasını tartışırken, Aksoy Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı. "Afgan göçü" konulu anketten çıkan sonuç ise oldukça çarpıcı. Halkın yüzde 85.2'si Afganistan'dan gelen göç dalgasından endişe duyduğunu söyledi. Yüzde 10.2 ise göçü endişe verici bulmuyor.

AKP VE MHP SEÇMENİNDE YÜZDE 75'İ AŞTI
“Türkiye’de yaşanan Afgan göçü sizi ne derece endişelendiriyor?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 78,5’i, MHP seçmenini ise yüzde 79,4’ü göç dalgasından endişe duyduğunu dile getiriyor. CHP ve İYİ Parti seçmeninde ise bu oran yüzde 90’ın üzerine çıkıyor.

Araştırma kapsamında yöneltilen “Hükümetin Afganistan’dan gelen göç akımını yönetme biçiminden ne derece memnunsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 78,4’ü hükümetin uygulamalarından memnun olmadığını dile getiriyor. Buna karşılık memnun olduğunu dile getirenlerin oranı sadece 14,3 olarak kalıyor.

AKP SEÇMENİNİN YÜZDE 63.4'Ü POLİTİKADAN MEMNUNİYETSİZ
Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP seçmeninde bile hükümetin göç akımını yönetme biçiminden duyulan memnuniyetsizlik dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarına göre, AKP seçmeninin yüzde 63,4’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 76,2’si hükümetin göç politikalarından memnun olmadığını dile getiriyor. Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti seçmenlerinde ise memnuniyetsizlik oranı yine yüzde 90’larda görünüyor.

“ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında kontrolü ele alan Taliban, başkent Kabil'in de kontrolünü ele geçirdi. Türkiye'nin Afganistan'daki durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Afganistan'dan ayrılmasının mümkün olmadığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise hükümete Afganistan'dan çekilmesi konusunda uyarıda bulundu.

TÜRKİYE AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLSİN DİYENLERİN ORANI YÜZDE 72,4!
"Sizce Türkiye, Afganistan ile ilgili ne yapmalıdır?” sorusuna “Türkiye Afganistan’dan Çekilmelidir” diyenlerin oranı %72,4 olarak gerçekleşirken; “Türkiye Afganistan’da kalmalıdır” diyenlerin oranı yüzde 27,6 oldu. Bahçeli’nin açıklamasına katılan MHP seçmeninin oranı ise yüzde 40,2 seviyesinde kalırken; karşı görüşü savunan MHP seçmeninin oranı yüzde 59,8 oldu.

Türkiye’nin Afganistan’da kalması gerektiğine en büyük desteği veren AKP seçmeninde bile bu oran yüzde 50’nin altında kalırken; AKP seçmeninin yüzde 50,6’sı Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi görüşünü savunmakta.


YORUMLAR

  • 0 Yorum