Anket: Kararsız seçmen 'zorunda' olsa hangi partiye oy verir? AKP ve CHP detayı

MetroPoll Araştırma Şirketi'nin Türkiye'nin Nabzı Ağustos 2021 anketi yayımlandı. Ankete "Tercih etmek zorunda olsaydınız" sorusuna gelen yanıtlar dikkat çekti. 

Anket: Kararsız seçmen 'zorunda' olsa hangi partiye oy verir? AKP ve CHP detayı
05 Eylül 2021 - 10:53
MetroPoll Araştırma Şirketi'nin Türkiye'nin Nabzı Ağustos 2021 anketi yayımlandı. Ankette kararsızlara, "Mevcut partiler arasında birini tercih etmek zorunda olsaydınız hangisini tercih ederdiniz?" sorusu yöneltildi. Bu yöndeki soruda AKP ve CHP oylarını yüzde 1,5 artırırken İYİ Parti de yüzde 1 artırdı.

Kararsızlara, "Mevcut partiler arasında birini tercih etmek zorunda olsaydınız hangisini tercih ederdiniz?" sorusunun yöneltildiğinde AKP yüzde 26,9 oranına, CHP yüzde 20, İYİ Parti ise yüzde 12,5 oranına sahip oluyor. HDP, yüzde 10 MHP ise yüzde 9,1’lik oran ile sandıktan çıkıyor.  Soruda zorunluluk olsa dahi protesto oy kullananların sayısı yüzde 6,3 iken hâlâ karasız kalanların yüzde 3,9 olması dikkat çekti. 

"Mevcut partiler arasında birini tercih etmek zorunda olsaydınız hangisini tercih ederdiniz?" sorusu sorulmadan partilerin anketteki oy dağılımı ise AKP Yüzde 25,4 orana, CHP yüzde 18,5 oranına, İYİ Parti yüzde 11,5 ve HDP yüzde 9,8 orana sahip oldu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum