Ankara Baro Başkanı Kemal Koranel istifa etti, çarpıcı açıklamalar!

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, yaklaşık üç aydır yürüttüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı. Kendisine "itibar suikastı" yapıldığını savunan Koranel, "Baronun üzerinden elini çekmemekte ısrarlı olan kirli siyasete dahil olmayacağım" dedi.

Ankara Baro Başkanı Kemal Koranel istifa etti, çarpıcı açıklamalar!
23 Mart 2022 - 16:09


Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, 3 ay önce yapılan seçimlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na seçilmişti. Sağkan'dan boşalan koltuğa ise yönetim kurulu kararıyla Kemal Koranel oturmuştu. Koranel, yaklaşık üç aydır devam ettirdiği görevinden istifa etti. 

Kendisine "itibar suikastı" yapıldığını savunan Koranel, "Başkanlık görevini üstlendikten sonra, vesayeti gelenek haline getiren zihniyetin taleplerini yerine getirmemem üzerine aleyhime algı operasyonu başlatılmıştır" dedi.

Koranel'in açıklamaları şöyle:
"Başkanlık görevini üstlendikten sonra vesayeti gelenek haline getiren zihniyetin taleplerini yerine getirmemem üzerine aleyhime algı operasyonu başlatılmıştır. Ankara Barosu'nu köklü geleneklerine uygun şekilde ortak akılla, mesleğe ve meslektaşlara hizmet etme yolundaki azmim ve gayretime sistemli bir şekilde engel olma planları devreye sokulmuştur. Ankara Barosu'nun kurumsal kimliğini korumak adına bu karara muhalefet şerhinde bulunmadım. Huzurlarınızda söylemeliyim ki, gelinen süreçte bu karara muhalefet şerhinde bulunmadığım için hata yaptığımı anlamış bulunmaktayım.

Ankara Barosu'nun teamüllerine aykırı olarak ve avukatlık yasasını yok sayarak, meslektaşın iradesine müdahale niteliği arz edecek ve hatta iradelerine ipotek koyacak şekilde Ankara Barosu Staj Kurulu Başkanı Suphi Tugay Ertunç, Ankara Barosu Avukatlık ve Staj Akademisi Başkanı Çağrı Ayhan Şenel, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Aslı Koçak Arıhan görevlerini tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmelerine rağmen antidemokratik bir uygulama ile baro başkanı olarak muhalefet şerhime rağmen 2 Mart 2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile görevden alınmışlardır. Meslektaşlarımızın görevden alınmasının gerekçesi, 2022 Ekim ayında yapılması gereken baro genel kurul ve seçimlerine ilişkin faaliyet gösterdiklerinin belirtilmiş olmasıdır.

Göreve başladığım günden bugüne kadar tarafıma yapılan ve içine çekilmeye çalışıldığım algı operasyonu artık şahsıma yönelik olmaktan çıkmış, sayısıon binleri aşan meslektaşımı etkiler duruma gelmiştir. Görev yapmış olduğum süre boyunca meslektaşlarımın her şekilde yanında olmaya çalıştım. Baro siyaseti uğruna Ankara Barosu'nun kurumsal kimliğine ve ekonomik zorluk yaşayan meslektaşlarıma zarar verecek şekilde hareket eden, çözümün değil sorunun parçası olan bu zihniyet bilmeli ve hatırlamalıdır ki, Ankara Barosu Başkanlığı tarih boyunca her türlü baskının, hukuksuzluğun tam da karşısında olmuştur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum