Android kullanıcıları dikkat: Google'dan kritik casus yazılım uyarısı!

Google, Android cihazlara ilişkin kritik bir uyarı yaptı. Şirket, Android cihazlarına 'Predator' ve 'Alien' casus yazılımları yükleyen yeni bir e-posta virüsüne karşı dikkatli olunmasını talep etti.

Android kullanıcıları dikkat: Google'dan kritik casus yazılım uyarısı!
24 Mayıs 2022 - 13:23


Google, Android kullanıcıları yeni bir casus yazılıma karşı uyardı.

Google’ın tehdit analiz grubu, dünyanın dört bir yanındaki Android cihazlarının Kuzey Makedonya’da Cytrox adlı bir şirket tarafından geliştirilen casus yazılım tarafından hedef alındığını söyledi.

Virüs gizlice e-postalara giriyor, ses kaydedebiliyor, uygulamaları gizleyebiliyor ve hatta çok daha fazlasını yapabiliyor. Kurbanlar, tehlikeli bağlantılara sahip e-posta mesajları alıyor. Bu sahte URL’lerden biri tıklanırsa, Alien adlı bir Android virüsü yükleyen bir web sitesine yönlendiriyor. Ardından da bilişim suçlularının ve hükümetlerin casusluk yapmak için kullanılabileceği ‘Predator’ adlı bir yazılım yüklüyor.

HÜKÜMET DESTEKLİ KİŞİLER TARAFINDAN KULLANILIYOR İDDİASI
Google bir raporda, yazılımın Mısır, Ermenistan, Yunanistan, Madagaskar, Sırbistan, İspanya ve Endonezya’daki hükümet destekli kişiler tarafından kullanıldığını iddia etti.

Google, bu virüsün daha fazla insanı hedeflemesini önlemeye yardımcı olmak için Google Chrome ve Android’deki güvenlik açıklarını yamaladığını söylüyor.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum