Altın fiyatları rekora koşuyor: Rusya'nın Ukrayna'yı işgali altını yükseltti

Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlamasının ardından altın fiyatlarında rekor artış yaşanıyor. Gram altında sert yükseliş yaşandı ve 913 TL oldu.

Altın fiyatları rekora koşuyor: Rusya'nın Ukrayna'yı işgali altını yükseltti
24 Şubat 2022 - 14:13


Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonu sonrası dolar 14.40 TL’yi aştı. Gram altın fiyatları da yükselerek 913 TL'ye dayandı. 

Rusya'nın askeri olarak harekete geçmesiyle birlikte küresel piyasalar dalgalandı. Petrolün varil fiyatı 9 yıl aradan sonra 100 dolara ulaşırken, hisse senetlerinde satış baskısı var. 

Piyasaların riskten kaçınma tutumu almasıyla birlikte 'güvenli liman' olarak görülen altın fiyatları küresel çapta hızlı bir yükseliş trendine girdi. İstanbul serbest piyasada gram altın 913 liradan, çeyrek altın 1444 liradan satılıyor.

Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle haftaya 1914 dolardan başlayan ons altın, dün 1894 dolar seviyesine çekilmişti. Bu sabahki gelişmelerle birlikte altının ons fiyatı 1973 dolara fırladı. 

Türkiye'nin turizm gelirlerinde önemli bir paya sahip olan Rusya-Ukrayna gerilimi, doların yükselmesini de beraberinde getirdi. Türkiye'nin turizm gelirinde rekor beklentisi, Rusya'nın Donbas'a girmesiyle birlikte yerini soru işaretlerine bırakırken, güne 13,98 liradan başlayan dolar kısa sürede 14 lira barajını geçti. 14,16 liradan işlem gören doların fiyatı dünkü kapanışta 13,84 liraydı.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum