Almanya'dan skandal karar: Ukraynalılar için Afgan sığınmacıları sınır dışı ediyorlar!

Almanya, Ukrayna'dan gelen sığınmacılara yer açmak için Berlin'deki Afgan sığınmacıları tahliye ediyor. Foreign Policy'nin haberine göre Afganların 24 saat içinde ülkeyi terk etmeleri istendi.

Almanya'dan skandal karar: Ukraynalılar için Afgan sığınmacıları sınır dışı ediyorlar!
27 Nisan 2022 - 13:48


Kaçak geçişleri ve göç akınını önlemek için Türkiye sınırını adeta bir kaleye çeviren Avrupa'da dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Almanya hükümetinin, Ukraynalı sığınmacılara yer açmak için Berlin'deki Afganistan uyruklu sığınmacıları tahliye ettiği belirtildi.

Foreign Policy'de yer alan habere göre Almanya'nın Afganlardan 24 saat içinde ülkeyi terk etmelerinin istendiği belirtildi.

Berlin Senatosu Uyum, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından alınan karara göre Almanya, Afganların toplu olarak kalınan barınaklara ya da evsizlerin kaldığı otellere yerleştiriyor.

Berlin Mülteci Konseyi’nin yönetim kurulu üyesi Tareq Alaows, tahliyelerin halka açık yapılmadığını, mültecilerin ve kamuoyunun bilgilendirilmediğini belirterek işlerin gizli kapaklı yürütüldüğüne işaret etti.

Alaows, Alman hükümetinin “Tahliye merkezleri kısa süreli konak yerleri” ifadeleriyle Afgan sürgününü gerekçelendirdiğini ifade etti.

Alaows, ancak bazı ailelerin yıllardır orada kaldığını, taşınmak zorunda kalan ailelerin çocuklarının yıllardır okudukları okulları bırakarak sosyal çevresinden koparıldığını vurguladı.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • aass
  3 hafta önce
  skandal değil hayli yerinde bir karar. nitekim ülkemizde de görüntü şu,ukraynalılar sahilde çöp topluyor teşekkür ediyor, ortadoğulular taciz ediyor.
 • Mert
  3 hafta önce
  Adam gibi adamsın. Velevki bu savaşın yüzler binlerce insanın ölümüne sebep olmuş olsanda. İmam hatipli biri gibi Irak ve Suriyede milyonların ölümüne sebep olmadın. Ben bir müslüman olarak seninleyim, senin yanındayım Putin.