Almanya'dan 18 yaşına girene 20 bin Euro destek

Almanya, servet eşitsizliğini gidermek için 18 yaşına basan her gence 20 bin Euro'ya kadar "Başlangıç sermayesi" vermeyi planlıyor.

Almanya'dan 18 yaşına girene 20 bin Euro destek
23 Aralık 2021 - 11:14


Almanya’da hem gelir eşitsizliğini gidermek, hem de gençlerin ekonomik hayata daha rahat atılmalarını sağlamak için farklı bir öneri geldi.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), 18 yaşına gelen her Alman gence 20 bin Euro “başlangıç sermayesi” verilmesini önerdi. Öneriye birçok kesimden destek de geldi.

Sözcü'den Ali Ülgen'in haberine göre hükümet protokolünde, ev sahibi olmanın teşvik edilmesi, şirket ve bireysel emeklilik planlarının iyileştirilmesi, gelir vergisinde toplu ödemelerin artırılması planlarının olduğunu belirten DIW'in vergi uzmanları, 18 yaşına gelen herkesin devletten böyle bir parayı almasının herkes için çok çekici olacağını savundu.

NAKİT OLARAK VERİLMEYECEK
Basın açıklaması yapan DIW çalışanı Stefan Bach, “Toplumdaki servet eşitsizliği de bu sayede azalacaktır” derken, paranın nakit olarak değil, eğitim, eğitimi ilerletme, mülk sahibi olma, serbest meslek ya da iş kurma için verilebileceğini belirtti. Öneri, Alman medyasında büyük ilgi gördü.

Bunun maliyetinin Alman ekonomisine 15 milyar Euro olacağı, bunun da çeşitli fonlardan veya emlak vergilerinden finanse edilebileceğine dikkat çekildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum