Ali Türkşen'e 5 ay hapis cezası! Ertelenen hüküm açıklandı!

Balyoz kumpası mağduru eski SAT komandosu, emekli Kurmay Albay Ali Türkşen, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım nedeniyle para cezası aldı. Türkşen'in cezasının onanmasının ardından daha önce aldığı ancak ertelenen 5 aylık hapis cezası da açıklandı.

Ali Türkşen'e 5 ay hapis cezası! Ertelenen hüküm açıklandı!
15 Mart 2022 - 15:04 - Güncelleme: 15 Mart 2022 - 23:45


Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen, 2014 yılında Odatv'de “Üzerinizdeki üniformayı sünnet kıyafeti mi zannettiniz” başlıklı yazıdan 5 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ertelendi. Ancak Ali Türkşen 5 yıl geçmeden başka bir davadan daha para cezası aldı. Ceza onanınca ertelenen hapis cezası da açıklandı.

İstanbul Adliyesi’nde olayı anlatan bir video paylaşan Ali Türkşen şunları söyledi:
“Çağlayan Adliyesi’ndeyim bugün. 2014 yılında çıkmaya yakan bir makale yazmıştım Odatv’de. Ona da askeri mahkeme 5 ay ceza vermişti, 5 yıl da ertelemişti hükmün açıklaması… Bu arada ben bir sosyal medya üzerinden başka bir şikayet olduğu için ondan bir ceza aldım, bu sefer bu da devreye girdi. Bugünkü aslında teknik bir şey, mahkemenin yapacağı bir şey yok. Hükmü açıkladı. 5 ay hapis cezası aldım şu anda. İki tane hükmüm var artık.” 


NE OLMUŞTU?
Odatv'nin haberine göre 7 Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde öldürülen PKK'lı Ramazan Baran'ın cenaze töreninin ardından Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı'ndaki Türk bayrağı, Ömer Mutlu ismindeki eylemci tarafından indirildi. Yaşanan olay sonrasında o dönem Poyrazköy ve Balyoz Davası kapsamında Hasdal Cezaevi’nde olan Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, Odatv’de “Üzerinizdeki üniformayı sünnet kıyafeti mi zannettiniz” başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Bu yazının ardından dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Albay Ali Türkşen hakkında şikayetçi oldu. Askeri Mahkeme, "astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir ve komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak basın yoluyla alenen tahkir ve tezyif edici fiil ve hakarette bulunmak" suçlamasıyla Albay Ali Türkşen’e 5 ay hapis cezası verdi. Cezada “Hükmün açıklanması geri bırakıldı.”

ERTELENEN HÜKÜM AÇIKLANDI
Ali Türkşen, 2019 yılında ise sosyal medya hesabından "FETÖ'cü hesaplar listesi" paylaşmıştı ancak kısa süre sonra tweeti silmişti. Bu paylaşımdan dolayı açılan davadan para cezası aldı. Bu para cezası onandığı için de Askeri Mahkeme tarafından verilen ve “Hükmün açıklanması geri bırakılan” 5 aylık hapis İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açıklandı. 

Bu karar da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanırsa Ali Türkşen, cezaevine girecek. 5 aylık hapis cezası denetimli serbestlik kapsamına girdiği için Ali Türkşen, hapisanedeki işlemlerinin ardından serbest kalacak.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum